Kira Zamları Cep Yaktı, İstanbul'da Kiralık Ev Fiyatları Asgari Ücreti Solladı!

2022 asgari ücret zam oranı için çalışanların bekleyişleri sürerken CHP tarafından açıklanan rapora göre İstanbul'da kiralık ev fiyatları asgari ücreti bile geride bıraktı.

Emlak Haberleri 03.10.2021 - 09:15 03.10.2021 - 09:16 Gülcan Özer

Kiralık ev fiyatlarına gelen zamlar ile vatandaşlar büyük bir şok yaşamış, pek çok bölgede ev fiyatlarına iki katına varan zamlar yapılmıştı. Özellikle de üniversite olan büyükşehirlerde okullarda yüz yüze eğitime geçiş yapılması ile kiralık ev talebinde rekor artış yaşanmış, boş kiralık ev bulmak imkansız hale gelirken bu da kiralık ev fiyatlarına rekor zamlar yapılmasına neden olmuştu. 

İstanbul'da bazı semtlerde emlakçılarda uzun kiralık ev listeleri oluşurken kiralık evi tutacak kişiyi belirlemek adına kura çekilişleri yapılması şok etkisi yaratmıştı. Süreçte yaşanan artış en çok dar gelirli vatandaşı olumsuz etkiledi. Yüksek ev fiyatları nedeniyle ev sahibi olması hayal haline gelen asgari ücretli çalışanlar bütçelerine uygun kiralık ev bulamaz hale geldi. 

İSTANBUL'DA KİRALIK EV FİYATLARI ASGARİ ÜCRETİ GERİDE BIRAKTI! 

Kiralık ev fiyatlarına gelen zamları konu olan özel bir çalışma gerçekleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba asgari ücretli çalışan kişilerin artık barınamaz hale geldiklerini iddia etti. Ağbaba "Çok sayıda konut sahibi, kiracı ve emlakçı tarafından kullanılan bir ilan sitesinin yıllık istatistiklerine göre, İstanbul’da ortalama ev kirası, son bir yılda en az yüzde 63’lük artışla 3 bin 749 TL oldu.

asgari ücret kira karşılaştırması

Ankara’da ise ortalama ev kirası, 2020’ye göre yüzde 35’lik artış kaydederek 1933 TL’ye yükseldi" diyerek asgari ücretin artık ev kiralarını dahi karşılayamaz bir hale geldiğini savundu. İstanbul'da yaşayan asgari ücretli bir çalışanın ev kirasını ödemek için asgari ücrete 924 TL eklemesi gerektiğini belirten Ağbaba asgari ücret üzerinden hükümeti eleştirdi. 

veli-ağbaba-asgari-ücret-açıklamas-ı

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÖNCESİ KİRA FİYATLARI TARTIŞMASI ALEVLENDİ!

Milyonlarca asgari ücretli çalışan 2022 asgari ücret zammı için görüşmelerin başlayacağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinin başlayacağı tarihi beklerken CHP tarafından açıklanan rapor yeni bir tartışmanın da fitilini ateşlemiş oldu. 2022 senesinde yükselen enflasyon rakamı nedeniyle vatandaş yüksek bir zam yapılarak asgari ücretin en az 4 bin liraya çekilmesini talep ederken açıklanan rakamlar da vatandaşı destekledi.

Asgari ücret zammı için işçi sendikaları tarafından da yoğun çalışma yürütüldüğü son dönemde gıda ve barınma giderlerinde yaşanan artışın işçilerin zam kozu olarak masada yer alacağı belirtiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@