Kira Zamlarını Yetersiz Bulan AVM'ler Ankara İle Temasa Geçti

Yasal kira zammını az bulan AVM'ler kiraları artırmak için kolları sıvadı. Yetkililer, konu hakkında Ankara ile temasa geçtiklerini belirtti.

Emlak Haberleri 11.01.2022 - 16:54 11.01.2022 - 16:54 Büşra Uluşen

2022 yılı için yıllık kira artışında 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ortalamasını yüzde 19,6 olarak almak zorunda kalan kurumlarda, enflasyonun yüzde 36 olarak açılması tartışmalara yol açtı. 

Alışveriş Merkezleri, pandemi dönemindeki kapanmalar nedeniyle kiraların önemli bir bölümünden feragat ettiklerini belirterek, yeni bir kayıp yaşamamak adına kira rakamları için adım attı.

AVM'ler yasal oranın üzerinde kira zammı yapabilmek için yetkililerle görüşmeye başladı. 

AVMLER KİRA ZAMMI İÇİN ANKARA İLE TEMASA GEÇTİ

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş konu hakkında şunları söyledi:

'' 12 aylık TÜFE ortalaması ocay ayı itibarıyla yüzde 19 ancak enflasyon oranı yüzde 36 olarak açıklandı. Arada tam 17 puan fark var. Bu düzenleme 2018 yılında cumhurbaşkanı kararnamesiyle gelmiş ve 2020'de de borçlar kanunundaki ÜFE yıllık artı oranınıu TÜFE 12 ay ortalama diye değiştirmişti. Yeniden değişebilir. Bizim gibi kurumlar için büyük bir kayıp bu. Bununla ilgili kurduğumuz ekip rapor hazırlıyor. Raporla birlikte bir formül geliştirilmesini ve kaybımızın bir şekilde telafi edilmesi için formül geliştireceğiz. Ankara ile temaslarımız devam ediyor'' dedi. 

avm kira zammı

'' AVMLER MAĞDUR DEĞİL, KABUL ETMİYORUZ ''

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise üretici ile tüketici arasında oluşan farkın sektörlerde zorlanma yaşattığını söyledi. Öncel, salgın nedeniyle hammadde fiyatlarında artış olduğunu, birçok ürüne zam geldiğini ancak bu zamların tamamını satışlara yansıtmadıklarını söyledi. 

avm kira zammı 2

Öncel, sözleşmelerinin tamamının sabit kira ve ciro kirası olduğunu belirterek, satış olduğu sürece ciro kirasından da ödeme yaptıklarını ancak maliyetlerin artmaya devam ettiği dönemde ciro kirası da alan AVM'lerin mağduriyetten bahsedemeyeceklerini savundu. Öncel, AVM'ler için yapılması teklif edilen kira zammını doğru bulmadıklarını ve AVM'lerin bu konuda mağdur olmadıklarını söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@