Kira zammı 2 Temmuz 2023'ten sonra ne olacak? Yüzde 25 mi, TÜFE mi uygulanacak?

Kira zammına yüzde 25 sınırı getirilmesi ardından akıllarda birçok soru işareti kaldı. İşte merak edilenler.

Kira zammı 2 Temmuz 2023'ten sonra ne olacak? Yüzde 25 mi, TÜFE mi uygulanacak?

Kira fiyatlarının frenlenmesi amacıyla hükümet tarafından kira zammına yüzde 25 oranında sınırlama getirildi. Alınan karara göre, bir yıl boyunca ev sahipleri kiralara TÜFE üzerinden değil en fazla yüzde 25 zam yapabilecek. Bu durum kiracıları sevindirirken, ev sahiplerini ise üzdü.

Karara göre, bu uygulama sadece 1 yıl boyunca geçerli olacak ve süre tamamlandıktan sonra TÜFE uygulamasına geri dönülecek.

2 Temmuz 2023'ten sonra kira artışı nasıl yapılacak?

Kira artış oranı 1 Temmuz 2022 tarihine kadar yüzde 25 olarak uygulanacak. 2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren ise kira artış oranı 12 aylık ortalama enflasyon (TÜFE) üzerinden yapılacak. Buna göre Temmuz 2023'te açıklanacak 12 aylık enflasyon yüzde 35 oranında çıkarsa, yeni sözleşmeler bu oran üzerinden yapılacak.

Ancak bu tarihe kadar olan yeni kira sözleşmeleri yüzde 25 sınıra takılacak ve bu oranın üzerinde zam yapılması mümkün olmayacak.

Ev sahipleri ise yüzde 25 sınırından kaçmak için evlerini kiraya vermiyor ve az kira almaktansa boş durmasını tercih ediyor. Birçok ev sahibi, evlerini 2 Temmuz tarihine kadar boş tutarak bu tarihten sonra TÜFE üzerinden yapılacak oran üzerinden yeni sözleşme imzalamayı düşünüyor.

Kiraya sınır gelmeden önce zam yapanlar ne olacak?

Kirada yüzde 25 zam düzenlemesi 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenecek sözleşmeleri kapsıyor. Örneğin 1 Haziran'da kontrat yenileyen kiracı, üst sınır olan TÜFE yani yüzde 39.33 üzerinden veya bu oranın altında ev sahibi ile anlaştığı başla bir oran üzerinden zam yaparsa, bu zammı geri alıp yüzde 25'ten yararlanması mümkün olmayacak.