Kira Zammı Nasıl Hesaplanır?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıkların başında kira zam oranı yer almaktadır. Peki, kira zammı nasıl hesaplanır?

EMLAK TERİMLERİ 12.08.2018 - 18:54 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıkların başında kira zam oranı yer almaktadır. Peki, kira zammı nasıl hesaplanır?

Kira zammı hesaplaması için kullanılan iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki ev sahibi ile kiracının belirli zam oranı üzerinde anlaşmasıdır. Kira sözleşmesi imzalanırken sözleşmenin yenilenmesi durumunda uygulanacak olan zam oranı yazılır ve buna göre hesaplama yapılır. 



Yani kira sözleşmesi imzalanırken bir sonraki yılda uygulanacak olan kira zam oranı belirlenmiş olur. Ancak konut kira sözleşmesi için bu oran da yasal sınır uygulanmakta olup TÜİK tarafından açıklanan ÜFE'nin 12 aylık ortalaması aşılamamaktadır. 



Kira Artışı ÜFE Mi, TÜFE Mi?



6098 sayılı Borçlar Kanunu kapsamında yer alan "Kira artışı ÜFE'nin 12 aylık ortalaması oranında artırılır" maddesi kapsamında kira artış oranı ÜFE üzerinden hesaplanmaktadır. Borçlar Kanunu madde 344 kapsamında bu durum "Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir.



Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir." ifadesi ile ÜFE oranı kullanımı kesin olarak belirtilmektedir. ÜFE'nin 12 aylık ortalaması alınmaktadır. 



Ağustos 2018 Kira Zam Oranı ve Örnek Kira Artışı / Kira Zammı Hesaplaması İçin TIKLAYINIZ...



Emlak365.com




Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@