Kira Zammını Beğenmeyen Ev Sahipleri Son Kozunu Oynuyor! Tadilat Nedeniyle Kiracının Tahliyesi Mümkün Mü?

TÜİK TEFE TÜFE kira artış oranı Mayıs 2022 rakamları ile resmi zam oranı yasal sınırı belirlenirken bu oranı beğenmeyen ev sahipleri kiracıyı tahliye etmenin en kolay yolu olarak tadilatı görüyor.

Emlak Haberleri 06.05.2022 - 08:55 06.05.2022 - 08:58 Gülcan Özer

Ev sahipleri ve kiracıların merakla beklemiş oldukları resmi kira artışı zam oranı yasal sınırı Mayıs 2022 rakamı TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK TEFE TÜFE Nisan ayı enflasyonu rakamları içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden açıklanan rakam yüzde 34,46 olarak ilan edilirken söz konusu rakam kiracılar tarafından yüksek, ev sahipleri tarafından düşük bulundu. 

Kiracılar rekor zamma isyan ederken ev sahipleri ise rekor kıran kiralık ev fiyatları nedeniyle evlerinin ucuz kalmasından şikayetçi oldu. Süreçte pek çok ev sahibminin kiracıyı tahliye etmenin en kolay yolunu araştırmaya başladığı, pek çok ev sahibinin ise evi tadilata sokacağı iddiası ile kiracısını tahliye etmeye çalıştığı ortaya çıktı. Peki, ev sahibi kiracıyı tadilat nedeniyle tahliye edebilir mi?

YENİDEN İNŞAAT VE İMAR NEDENİYLE TAHLİYE: EVİ TADİLAT TAHLİYE NEDENİ Mİ?

Kira artış oranı hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz kiracıları yüzde 34,46 üzerinde zam yapmamaları yönünde uyararak "Kira sözleşmeleriniz birinci yılını doldurmuş ve beşinci yılını doldurmamışsa sadece yüzde 34.46 artış yapacaksınız. Bunun üstündeki zorlama artış oranını kabul etmeyiniz" dedi. 

Son dönemde ev sahiplerinin tadilat kozunu oynayarak kiracıları tahliye etmeye çalıştıklarını belirten Kiraz , "Esaslı bir tadilat, yıkma olmadıkça kiracının tahliyesi mümkün değil. Bunun için de ev sahibinin belediye onaylı proje sunması gerekiyor. Tadilat yapıyorum diyerek kiracıyı çıkaramaz "diyerek böyle bir durumda ev sahibinin mahkeme yolu ile tadilatı ispatlaması ve kiracıyı çıkararak evi başkasına kiraya vermediğini ispatlama zorunluluğu bulunduğunu söyledi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@