Kiracı Aidat Ödemezse Ne Olur, Ev Sahibi Mi Öder?

Aidat borçları site yönetimleri ve apartmanlarda sık sık yaşanan sorunlar arasında yer alır. Peki, ödenmeyen aidat borcu kime ait, kiracı mı öder?

Kiracı Aidat Ödemezse Ne Olur, Ev Sahibi Mi Öder?

Kiracılar ile ev sahipleri arasında adiat ödemeleri konusunda anlaşmazlıklar yaşanabilmekte olup, kiracının aidat ödemelerini aksatması durumunda ev sahiplerinin de sorumluluğu bulunmaktadır.

KİRACI AİDATI ÖDEMEZSE EV SAHİBİ Mİ ÖDER?

Bir okurundan gelen soruyu yanıtlayan Takvim Gazetesi yazarı Feride İmal aidat borcundan ev sahibinin de sorumlu olduğunu belirterek "634 sayılı yasaya göre; aidatı ödemekle sorumlu olan kişiler doğrudan kat malikleridir. Kiracı ve ve kat malikleri arasında imzalanan kira sözleşmeleri sadece iki kişiyi bağlaması nedeniyle site yönetimi bu konuyla ilgilenmez. Bu sebeple site yönetimi ödenmeyen aidat borçları ile ilgili kiracıyla muhatap olmayabilir" diyerek borcu ödeme sorumluluğun kiracıda olduğunu ancak ödenmeyen tutar için yönetimin ev sahibine gidebileceği uyarısında bulundu.

Yani ev sahipleri kiracılarının düzenli olarak kira aidatı rakamlarını ödeyip ödemediklerini takip etmekle yükümlü tutulurken ödenmeyen kira adiat borçlarının ödemesi konusunda ev sahibi sorumlu tutulmaktadır. Geciken aidat borçları yönetim tarafından faizi ile beraber tahsil edilir.

aidat-borcu-ödenmezse-ne-olur

AİDATI ÖDEMEYEN KİRACININ TAHLİYESİ NASIL YAPILIR, AİDAT ÖDEMEYEN KİRACIYA NE YAPILABİLİR?

Kiracının aidat borcu bulunması durumunda ve aidatını ödememesi durumunda ev sahibinin devam eden kira sözleşmesi bulunsa bile tahliye hakkı ortaya çıkar. Ev sahibi kiracıya ihtarname çeker ve aidat borcunu ödemesi ya da borcunu ödemiyorsa konutu / işyerini tahliye etmesini talep eder.

Kiracının ihtarnameye rağmen borcunu ödememesi durumunda evin tahliyesi sağlanırken ev sahibi kiralama işleminde depozito aldıysa bu tutardan aidat rakamını düşerek kalan parayı kiracıya geri öder. Para yetmiyorsa ve aidat borcunu karşılamıyorsa bu durumda ise tahliye davası yanı sıra alacak davası da açılarak aidat tutarı talep edilir.

SONRAKİ HABER