Kiracı Apartman Aidatını Ödemezse Ne Olur, Cezası Nedir?

Apartmanlarda ortak yaşam gereği bazı giderler ortaya çıkmakta ve bu giderler kat malikleri veya kiracılar tarafından karşılanmaktadır. Peki kiracı apartman aidatını ödemezse ne olur? Apartman aidatını ödemeyen kiracıya ne yapılır?

Emlak Haberleri 04.07.2021 - 12:12 04.07.2021 - 12:12 Emlak 365

Apartmanlar şehirleşmenin en temel yapı birimini oluşturmaktadırlar. Apartmanlarda insanlar ortak yaşamın tüm gereklilikleri ile karşılaşabiliyorlar. Bu gerekliliklerden birisi de ortak kullanımlardan doğan maliyetler oluyor. 

Apartmanlarda ortak kullanımdan doğan maliyuetlerden oluşan giderler günümüzde üzerinde en çok tartışma bulunan konulardandır. Bu detaylar Kat mülkiyeti Kanunu ve diğer yasalar ile net şekilde belirlenmiştir. Ancak ayrıntılar bilinmediği için sorunlar meydana gelebilmektedir. 

APARTMANLARIN ORTAK GİDERLERİ KAT MALİKLERİNCE ÖDENİR

Apartmanlarda ortak giderlerin kat malikleri arasında eşit şekilde paylaştırılıp ödenmesi gerekir. Bunun organizasyonunu da kat malikleri adına apartman yönetimi yapar. Örneğin temizlik, ortak kullanım alanlarındaki elektrik harcamaları ve diğper ortak giderler kat maliklerince karşılanmalıdır. 

Kat Malikleri Genel Kurulu'nda apartmanlarda ne kadar aidat alınacağı belirlenmektedir. Bu aidatları kat malikleri her ay belirlenen günde ödemek zorundalar. Ev sahiplerinin kiraya verdikleri evlerinin aidatları kiracılar tarafından ödenir. 

KİRACILAR AİDAT ÖDEMEZSE NE OLUR?

Kiracı tarafından ödenmeyen aidatlardan ise ev sahipleri sorumlu olabilmektedirler. Bu nedenle apartman aidatlarının kiracılar tarafından ödenmesi ev sahiplerince temin ve kontrol edilmelidir. Aksi durumda tüm aidatlar ev sahiplerinin üzerine kalabilir. 

Peki apartman aidatları kiracılar tarafından ödenmezse ne olur? Bu aidatlar nasıl tahsil edilir? Kiracıya bir yaptırım uygulanır mı? Ev sahibine kiracının ödemediği aidat için yaptırım uygulanıtr mı?

Kiracılar apartman aidatlarını ödemezlerse bazı yaptırımlar ile karşılaşabiliyorlar. Öncelikle apartman yönetimi aidatların ödenmesi için kiracıya ihtarname gönderebiliyor. Yine ödeme yapılmazsa bu sefer mahkeme süreci başlatılabiliyor. Mahkeme sürecinde kiracıdan apartman aidatı tahsil edilmeye çalışılıyor. 

Mahkeme kiracının apartman aidatını ödemesine hükmederse ödenmeyen aidatlar için aylık yüzde 5 yasal faiz ve mahkeme masrafları kiracıdan tahsil ediliyor. Bu ödeme gerçekleşmezse haciz işlemi başlatılabilir ve kiracıdan apartman aidatı ve diğer alacaklar haciz yoluyla tahsil edilir. 

EV SAHİPLERİ ÖDEMEK ZORUNDA KALABİLİR?

Kiracıların apartman aidatı ödememe konusunda ev sahibi ayrıntısı bulunuyor. Eğer apartman yönetimi apartman aidatını kiracıdan tahsil edemezse bu sefer sorumlu ev sahibi oluyor. Müteselsil sorumluluk şeklinde ev sahipleri kiracının ödemedikleri aidat ücretlerini yasal faizi ile ödemek zorunda kalabiliyorlar. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@