Kiracı Eve Klima Taktırıp Masrafı Kiradan Düşebilir Mi?

Kiracıların eve klima taktırmalarına dair yasal süreçler merak ediliyor. Kiracı eve klima taktırırsa kiradan düşebilir mi? Ev sahipleri bu masrafı karşılamak zorunda mı?

Emlak Haberleri 14.04.2022 - 23:59 14.04.2022 - 23:59 Engin Uzunoğlu

Kiracılar ve ev sahipleri kiracının eve yapacağı bazı tadilatlar ve yeni eklemelerden dolayı anlaşmazlık yaşayabiliyorlar. Ev shaipleri kendilerini kira gelirinden edecek yenilikleri genellikle açık değillerdir. Kiracılar ise yaşadıkları evleri daha konforlu hale getirebilmek ve bunun masraflarını de ev sahiplerine yüklemek için ısrarcı olabilmekteler. Peki kiracının eve klima taktırması konusunda ev sahiplerinin yükümlülükleri nelerdir? Kiracı eve klima taktırıp kiradan düşebilir mi?

KİRACININ EVE KLİMA TAKTIRMASI İLE OLUŞAN MASRAFLAR KİRADAN DÜŞÜLÜR MÜ?

Kiracının eve klima taktırması durumunda masraflarını kiradan düşebilmesine dair detaylar oldukça merak edilmektedir. Ev sahipleri ile mkiracıları karşı karşıya getiren bu durumun iki ayrı açıklaması bulunmaktadır. Genel ve özel olarak değerlendirilebilecek olan klima taktırmak buna göre masrafları karşılayacak kişiyi belirlemektedir. 

Genel görüntüye göre kiracı eve girdiğinde ve kiracı olmayı kabul ettiğinde evde klima olmadığını bilmektedir. Evi bu haliyle kiralamayı kabul etmiştir ve kira sözleşmesi yapılmıştır. Bu durumda eve klima takılması bir ihtiyaç değil kiracının konfor arayışından kaynaklanmaktadır. Ev sahiplerinin böyle bir masrafı karşılamak gibi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Dolayısıyla kiracı olayın tamamen bu şekilde gelişmesi halinde klima taktırma masraflarını kriadan düşemez. Kiracı kendi parası ile eve klima taktırıp kullanmaya başlar ve evden çıkarken ke klimayı alıp gidebilir. 

Kiralama sırasında ev sahibi ile kiracı arasında özel anlaşma yapılabiliyor. Örneğin kiracı ev sahibinden eve klima takılması konusunda sözlü veya yazılı olarak ev sahibi ile anlaşabilir. Böyle bir anlaşma varsa ve özellikle de bu yazılıyla klima taktırma masrafları tamamen ev sahibine ait olur. Ev sahibi bu masrafı ödemekten kaçınamaz. Bu durumda kiracı klimayı taktırıp masrafını da kiradan düşebilir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@