Kiracı Eve Yaptığı Masrafları Yeni Ev Sahibinden Talep Edebilir Mi? 

Kiracılar kiralamış oldukları evlerde bazı masrafları karşılayabilmekteler. Peki ev satılırsa kiracı yaptığı masrafları yeni ev sahibinden isteyebilir mi? 

Emlak Haberleri 14.05.2022 - 23:13 14.05.2022 - 23:13 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında meydana gelen bazı meselelerin yasalara göre çözüm yolları merak edilen konular arasında yer alıyor. Kiracılar kiralamış oldukları evlerde bazı masraflar yapmaktalar. Bu masrafların kim tarafından karşılanacağı meselesi aşağı yukarı bilinmektedir. Ancak bu süreçte ev satılırsa bu masraflar yeni ev sahibinden talep edilebilir mi? Yeni ev sahibi kiracının yaptığı masrafları karşılamak zorunda mı? 

YENİ EV SAHİBİNİN MASRAFLAR KARŞISINDA HUKUKİ DURUMU

Kiracılar evlerde yaptıkları masrafları ev sahiplerinden bazı koşullarda talep edebiliyorlar. Öncelikle kiracı eve masraf yapacaksa bunu ev sahibine bildirmek zorundadır. Bu masraf gerektiren tadilatlar veya değişiklikler ev sahibi tarafından onaylanırsa kiracı yapacağı masrafları ev sahibinden talep edebilir. Ancak ev sahibine haber vermeden, aciliyeti olmayan bir tadilat yapılırsa kiracıların ev sahiplerinden masraf talep etme hakları yasal olarak bulunmuyor. Hatta evde büyük değişiklikler yapılmışsa ev sahibi kiracıdan bunbu eski haline getirmesini dahi isteyebilir.

Kiracı ev sahibinin onayını alarak evde bazı masraflar yapmış ve bu sırada ev satılmışsa masrafları kim karşılamak zorunda kalır? Böyle bir durumda yeni ev sahibinin herhangi bir şekilde yasal yükümlülüğü bulunmamaktadır. Zira masraf yapılan dönemde ev sahipliği başlamamıştır. Kiracı eğer masrafları talep edecekse o masrafların yapılmasını onaylayan eski ev sahibi ile anlaşmalıdır. Aksi durumda ne kiradan düşme ne de evin değeri arttığı için yeni ev sahibinden tazminat talep edilemiyor. 

Kiracılar eve yaptıkları masraflar konusunda ev sahipleri ile sağlıklı iletişim kurmak zorundalar. Hatta bu masrafların nasıl karşılanacağı yazılı bir belgeye bağlanırsa ileride bir sorun yaşanmayacaktır. Aksi durumda kiracıların mağdur olabilecekleri bir süreç yaşanabilir. Bu durumda kiracı eve yaptığı tüm masrafları cebinden ödemek durumda kalabilirler.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@