Kiracı Evi Boyatmadan Teslim Ederse Ne Olur, Cezası Var Mı? 

Kiracılarla ev sahipleri arasında kiralananın tesliminde sık sık yaşanan sorunlardan birisi de boya meselesidir. Kiracı evden çıkarken evi boyatmazsa ne olur? 

Emlak Haberleri 06.10.2021 - 01:00 06.10.2021 - 01:02 Engin Uzunoğlu

Kiracılar ile ev sahipleri arasında kiralanan evin teslimi sırasında sık sık anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Ev sahipleri kiracılardan evlerini teslim ettikleri gibi teslim almak istiyorlar. Ancak boya meselesi, arayta girince işler arapsaçına dönüyor. Kiracılar evi boyatmak istemiyorlar, ev sahipleri ise boyasız ev teslim almayı tercih etmiyorlar. Peki hukuk bu konuda ne diyor, kime hak veriyor? 

KİRACILAR EVDEN ÇIKARKEN BOYA YAPTIRMAK ZORUNDA MI?

Ev sahiplerinin kiralanan evi teslim ettikleri gibi teslim alma hakkı bulunmaktadır. 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 334. maddesine göre kiracı kiralananı ne durumda teslim almışsa kira sözleşmesinin bitiminde aynı durumda teslim etmekle yükümlüdür. Ancak  burada konuya dair bir Yargıtay kararı bulunmaktadır. Yargıtay'ın geçtiğimiz yıllarda vermiş olduğu emsal bir karara göre kiracı kiralama süresinin sonunda evde meydana gelen olağan yıpranma ve eskimelerden sorumlu tutulamazlar. 

Kiracı bir evi boyalı almışsa evden çıkarken o evi boyalı bir şekilde teslim etmek zorunda değildir. Ev sahipleri kiracıları ev boyası konusunda zorlayamazlar. Olağan ve zamandan dolayı meydana gelen yıpranmalar kiracıların meselesi olmamaktadır. Dolayısıyla kiralama süresi içerisinde yıpranan bir evin yıpranma maliyetleri kiracılardan talep edilemez. Ancak bu durum kiracılara sınırsız bir hak vermemektedir. Kanun ev sahiplerini de güvence altına almaktadır. 

HOR KULLANMADAN DOĞAN ZARARI KİM KARŞILAR?

Kiracılan olağan yıpranmalardan sorumlu tutulamadıkları Yargıtay kararı ile belirlenmiştir. Ancak aynı kararın devamında kiracıların kiraladıkları evlere hor kullanımdan dolayı zarar vermeleri durumunda sorumlu olacakları da belirlenmişti. Dolayısıyla bir kiracı eve hor kullanımdan dolayı olağan yıpranmanın dışında zarar verirse o zararı tanzim etmek zorundadır. Örneğin normal yıpranmadan dolayı bir evin boyasını kiracılar yaptırmak zorunda değiller ama kiracının hor kullanmasından dolayı evin boyası zarar görürse o evin boyasını yaptırmak kiracıların sorumluluğuna girmektedir. 

KİRA SÖZLEŞMESİNDE YAZILSA BİLE KİRACI ÖDEMEK ZORUNDA DEĞİL

Öte yandan bazı kira sözleşmelerinde ev sahipleri boya konusunda kendilerini garanti altına almayı istemektedirler. Bu maksatla kira sözleşmelerine, “boyalı teslim aldım, boyalı teslim edeceğim” yazmaktadır. Ancak kanunen bunun bir geçerliği bulunmamaktadır. Çünkü Türk Borçlar Kanunu'nda kiracılar kira sözleşmesi sonunda hor kullanmanın dışında herhangi bir tazminat ödemesi yapmayacakları garanti altına alınmıştır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@