Kiracı Evi Göstermezse Evi Satmak İsteyen Ev Sahipleri Ne Yapmalı?

Ev sahipleri kirada olan evlerini satmak istemeleri halinde kiracılar bazen evi alıcılara göstermiyorlar. Peki böyle bir durumda ev sahipleri ne yapmalıdırlar?

Kiracı Evi Göstermezse Evi Satmak İsteyen Ev Sahipleri Ne Yapmalı?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunlar oldukça çeşitli olabilmektedir. Gelişen olaylara göre de yaşanan sorunların hukuki çözümleri bulunmaktadır. İçerisinde kiracı bulunan bir evin ev sahibi tarafından satılmak istenmesi karşısında herhangi bir hukuki engel bulunmamaktadır. Ev sahipleri kiracılı evlerini satabilirler. Bu satış için kiracıdan herhangi bir izin alma durumları da yoktur. Ancak kiracılar genellikle içerisinde olan evlerin satılmasını ve kendi durumlarının değişmesini istememektedirler.

BAZI KİRACILAR EVİN SATIŞINI ENGELLEMEK İSTİYORLAR

Bir kiracının ev sahibinin değişmesinin kiracı açısında bazı riskleri bulunmaktadır. Yeni ev sahibi talep etmesi halinde 6 ay gibi bir süre içerisinde kiracıyı evden çıkarabilir. Bunu bilen kiracılar da içerisinde bulundukları evlerin satılmaması için ev sahiplerine bazı zorluklar yaşatabilmektedirler. Ev sahibi evi satmak istediği zaman eve talip olan alıcılar evi görmek istiyorlar. Ancak evin satılmasını istemeyen kiracılar evi alıcıya göstermemek için çeşitli bahaneler ileri sürebiliyorlar.

KİRACI EVİ GÖSTERMEZSE EV SAHİPLERİ NE YAPMALI

Kiracı evi satın alacak kişilere evi göstermek istemedikleri durumlarda ev sahipleri sıkıntı yaşayabiliyorlar. Evi görmeyen alıcı o evi satın almaktan vazgeçiyor ve ev sahibi satış işlemini gerçekleştiremiyor. Ancak bu sorunun kolay bir hukuki çözümü bulunmaktadır. Ev sahipleri Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvuru yapıp yaşadığı bu sorunu aktarırlar. Sulh Hukuk Mahkemesi de tedbir kararı alarak ev sahibinin mağduriyetini giderir.

Mahkeme tarafından alınan tedbir kararı ile kiracılar belirli bir süre haftanın belli gün ve saatinde evi satın almak isteyenlere evi göstermez zorunda kalıyorlar. Örnek verilecek olursa mahkeme iki ay boyunca her hafta Pazartesi günü 15:00 ile 16:00 saatleri arasında kiracının evi göstermesine dair tedbir kararı uyguluyor.

SONRAKİ HABER