Kiracı Kaçak Elektrik Kullanırsa Ev Sahiplerine Haciz Gelir Mi?

Kiracıların kiraladıkları evlerde kaçak elektrik kullanmaları durumunda ev sahiplerine icra işlemi başlatılabilir mi? Kiracının kaçak elektrik kullanımından ev sahipleri sorumlu tutulur mu? 

Emlak Haberleri 03.11.2021 - 01:40 03.11.2021 - 01:40 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında meydana gelen olaylar özel hukuk meselelerine konu olmaya devam ediyor. Bir kiracı kiraladığı evde kaçak elektirk kullanır ve bu durum elektrik dağıtım şirketi tarfından da tespit edilirse ne olur? Kiracısı kaçak elektrik kullanan ev sahibinin sorumluluğu nedir? Kiracıuya kaçak elektrik kullanmaktan para cezası verilirse bu cezadan ev sahipleri de sorumlu olurlar mı? Bu para cezası için ev sahipleri için icra işlemi başlatılabilir mi?

KİRACININ KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMINDAN EV SAHİPLERİ SORUMLU TUTULABİLİR Mİ?

Kiracıların kiralamış oldukları evlerde kaçak elektrik kullanmaları durumunda bunun tespiti halinde yüklü miktarlarda para cezaları gündeme gelebilmektedir. Böyle bir olay yaşandığında ise para cezasına konu olan olayda ev sahiplerinin herhangi bir sorumlulukları olup olmadığı merak ediliyor. Bu meselenin hukuki çözümü için aboneliğin kimin üzerine olduğuna bakılmaktadır.

Kiralanan evde abonelik eğer kiracının üzerineyse kaçak elektrik kullanımından doğan para cezası ile alakalı olarak ev sahiplerinin herhangi bir sorumlulukları bulunmamaktadır. Ev sahipleri böyle bir durumda yasal sorumluluk sahibi olmadıkları için kendilerinden de ödeme talebinde bulunulamaz. 

KAÇAK ELEKRİK KULLANIMI İÇİN EV SAHİPLERİNE HACİZ GELİR Mİ?

Kiralanan evdeki elektrik aboneliğinin kiracının üzerine değil de ev sahibinin üzerine olması durumunda ise ev sahipleri kaçak elektrik kullanımından sorumlu olurlar. Bu şekilde verilen para cezaları ev sahiplerinden de talep edilebilir. Hatta bu para cezasının ödenmemesi durumunda ev sahipleri hakkında haciz işlemi de başlatılabilir. 

Mahkeme sürecinde ev sahipleri böyle bir durumda haklarını arayabiliyorloar. Ancak yine de tamamen sorumluluktan kurtulmak mümkün olamayabiliyor. Bunun için de ev sahipleri kiraladıkları evlerdeki abonelikleri kiracının üzerine almalarını isteyerek kendilerini güvence altına alabiliyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@