Kiracı Kira Sözleşmesini Kaybederse Ne Olur, Evden Çıkarılır Mı?

Ev sahipleri ile kiracıları birbirlerine karşı güvence altına alan imzalı belge olan kira sözleşmesi kaybolursa ne olur? 

Emlak Haberleri 10.10.2021 - 04:00 10.10.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Bir ev kiralanırken ev sahipleri ile kiracılar arasında kira sözleşmesi yapılır. Bu kira sözleşmesi her iki tarafı da güvence altına alır ve haklarla yükümlülüklerin açık bir şekilde ifade edildiği imzalı bir belgedir. Bu sözleşme içerisinde kiracının teslim aldığı demirbaşlar, sözleşme başlangıç ve bitiş tarihleri, verilen depozito, kira artış oranı gibi detaylar yer almaktadır. Peki kiracı kira sözleşmesini kaybederse ne olur, cezası var mı? 

KİRACI KİRA SÖZLEŞMESİNİ KAYBEDERSE NE OLUR?

Teknik açıdan bir kiracının kira sözleşmesini kaybetmesi durumunda herhangi bir yaptırım, ceza veya bir başka uygulama mümkün değildir. Ev sahipleri ile kiracılar anlaştıkları müddetçe kira sözleşmesi bir kağıt parçasından öteye geçemiyor. Ancak arada bir anlaşmazlık olması durumunda ise kira sözleşmesi adeta hayat kurtarıyor. Kira sözleşmesi bunun için iyi bir şekilde muhafaza edilmeldir.

Kira sözleşmesini kaybeden kiracı eğer suistimal yapabilecek bir ev sahibi ile karşı karşıyaysa büyük problemler doğabilmektedir. Ev sahipleri böyle bir durumda kira sözleşmesinde olmayan maddeleri varmış gibi, kira sözleşmesinde olan maddeleri de yokmuş gibi gösterebiliyorlar. Örneğin kira sözleşmesinde yazılı olan demirbaşlara ek olarak ev sahipleri farklı demirbaşları varmış gibi gösterip bunları kiracıdan talep edebilirler. 

KİRA SÖZLEŞMESİNİ KAYBEDEN KİRACI EVDEN ÇIKARILIR MI?

Kira sözleşmesini kaybeden kiracının evden çıkarılması normalden daha yüksek bir ihtimaldir. Çünkü kira sözleşmesi devam eden bir kiracıyı evden çıkarmak kolay bir yol değildir. Kira sözleşmesi kaybolursa kiracılar bu güvenceden mahrum kalırlar. Bunu fırsat olarak gören ev sahipleri ise kiracılarını evden çıkarmak için tüm yolları deneyebilirler. Kiracılar evden çıkmamak için böyle bir durumda direnemezler. Çünkü mahkeme süreci başlasa kiracı kendisini ispat edemez. 

Kira sözlşemesini kaybeden kiracı evden çıkarılmak istendiğinde sözleşmesi yok diyerek evden çıkarma işlemi gerçekleşemez. Yine Borçlar Kanunu kapsamında evden çıkarma gerçekleşebilir. Bu kanuna göre kiracılar gereksinim, yeniden inşa, imar ve evin satılması gibi nedenlerle evden çıkarılabilirler. 

Kira sözleşmesinin kaybı her iki tarafından da iyi niyetli olması durumunda herhangi bir soruna neden olmaz. Böyle bir durumda yeniden de kira sözleşmesi yapılabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@