Kiracı Kiraladığı Eve Ev Arkadaşı Alırsa Ne Olur, Evden Çıkarılır Mı, EV Sahibinin Hangi Hakları Vardır?

Ev kiralarının fiyatlarında meydana gelen artışların ardından büyükşehirlerde ev arkadaşı arayarak kira giderini yarıya düşürmek yeni bir model haline geldi. Peki kiracı eve ev arkadaşı alabilir mi? 

Emlak Haberleri 14.11.2021 - 19:45 14.11.2021 - 19:45 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de konut fiyatlarında meydana gelen yükselişlerin ardından kiracılar çeşitli yeni formüller üretmeye başladılar. Özellikle bekar kiracılar ev arkadaşı alarak kira giderlerinin yarısından kurtulmayı tercih ediyorlar. Giderek yaygınlaşan bu model ise beraberinde yeni sorunları da getiriyor. Peki bir kiracı kiraladığı eve ev arkadaşı alabilir mi? Kiracının ev sahibinden habersiz ev arkadaşı alması haklı tahliye sebebi olabilir mi? 

KİRA FİYATLARI EV ARKADAŞI SİSTEMİNİ YAYGINLAŞTIRDI 

Kira fiyatlarının astronomik seviyelere yükselmesi ile bekar kiracılar oldukça zor durumda kaldılar. Kiraladıkları evlerin kira giderlerini karşılamak için kazançlarının büyük bölümünü feda etmek zorunda kalan kiracılar ev arkadaşı alarak kira giderlerini azaltabiliyorlar. Ancak bu durum genellikle ev sahiplerini memnun etmiyor. Bir kişiye kiraladığı evde 2 hatta 3 kişinin yaşadığını öğrenen ev sahipleri yasal haklarının neler olduğunu araştırıyorlar. 

KİRACI EV RKADAŞI ALIP KİRA GİDERİNİ AZALTABİLİR Mİ?

Kira sözleşmelerinde aksi belirtilmemişse bir kiracının alt kiralama yapması yasal değildir. Bunun için de ev sahibinin izni alınmadan eve bir ev arkadaşının alınarak kira giderinin azaltılması hukuka uygun değildir. Böyle bir durum ile karşılaşılması durumunda ev sahipleri kiracılarını evden çıkarabilirler. Bunun için de haklı gerekçeyle tahliye davası açılabilir. Bu dava da kiracının evden tahliyesi ile sonuçlanarak kira sözleşmesinin sona ermesine neden olur. 

KİRACI HANGİ ŞARTLARDA EV ARKADAŞI ALABİLİR?

Kiracıların alt kiralama yapamıyor olmalarına karşın ev arkadaşı alabilmelerinin bazı yolları da bulunuyor. Özellikle ev arkladaşı alarak kiranın bölüşülmesi konusunda kira sözleşmesine bir eklme yapılabilir. Böyle bir ek madde ile kiracılar istedikleri gibi ev arkadaşı alma tasarrufunda bulunabilirler. Bir diğer yol ise ev sahibinden yazılı izin almaktır. Kira sözleşmesinde olmasa dahi ev sahibinden ev arkadaşı alabilmek için yazılı izin alınması durumunda da kiracılar kira giderlerini azaltmak için kiraladıkları evlere ev arkadaşı bulabilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@