Kiracı Kiraladığı Evi Ev Sahibine Boyatmadan Teslim Edebilir Mi?

Kiracıların evi tahliye ederken ev sahiplerine evi boyatarak teslim etmelerinin bir zorunluluk olup olmadığı merak ediliyor. Kiracı evden çıkarken evi boyatmalı mı?

Emlak Haberleri 06.01.2022 - 00:49 06.01.2022 - 00:49 Engin Uzunoğlu

Kiracıların ev teslimlerinde yükümlülükleri oldukça merak edilen ve sık sık tartışma yaşanan konular arasında bulunuyor. Özellikle de evin boyatılarak ev sahiplerine teslim edilmesi gerektiği şeklinde bir uygulamanın çok yaygın olduğu biliniyor. Peki bu durumun bir yasal dayanağı var mı? Kiracılar evi boyatmak zorunda mı? Evi boyatmadan ev sahibine kira evi teslim edebilir mi?

KİRACI EVİ BOYATMAK ZORUNDA MI?

Bir kiracının ev sahibine karşı ana sorumluluğu kiralananı teslim aldığı gibi teslim etmektir. Bu kuraldan hareketle ev sahipleri boyalı olarak teslim ettikleri evleri boyalı olarak teslim almak istiyorlar. Bu da oldukça yaygın bir uygulama haline geldi. Ancak yasal hükmün böyle olmadığı da biliniyor. Ev sahipleri evi boyatmadan teslim eden kiracılardan bazı durumlarda evin boyatılmasını talep edemezler veya depozitodan bu yönde kesinti yapamazlar. Peki kiracının evi boyatmak zorunda olmadığı durumlar nelerdir?

KİRACI HANGİ DURUMLARDA EVİ BOYATMAK ZORUNDA DEĞİL?

Bir kiracı kiraladığı evi hor kullanmamak ile yükümlüdür. Dolayısı ile hor kullanmanın bazı yaptırımları bulunmaktadır. Örneğin hor kullanmadan dolayı evin demirbaşlarına herhangi bir zarar gelirse bunun masraflarını karşılamak kiracının yükümlülüğündedir. Boya meselesine gelince de Yargıtay'ın emsal kararına göre kiracılar kiraladıkları bir evi hor kullanmamışlarsa, evin boyasına olağan yıpranma dışında herhangi bir zarar verilmemişse evi boyatarak evden çıkmak veya bunun masrafını ev sahibine ödemek zorunda değillerdir. Ev sahipleri olağan yıpranma maliyetlerini kiracılardan talep edemezler. 

OLAĞAN YIPRANMADAN KİRACI SORUMLU DEĞİL 

Kiralanan evd emeydana gelen olağan yıpranmanın tüm maliyetleri ev sahiplerine aittir. Örneğinde 5 yıllık devam eden bir kiracılıkta evin boyası aradan geçen yıllarda eskiyerek olağan bir şekilde bozulabilir. Böyle bir durumda kiracılar mesul tutulamazlar. Ev sahipleri bu yönde talepte bulunsalar da bu talepler hukuki olmaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@