Kiracı Kirayı Bankaya Yatırmazsa Ne Olur?

Ev sahiplerinin daha düşük vergi vermek amacı ile kirayı düşük göstermesi üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı kiranın bankadan yatırılması zorunluluğunu başlatmıştı.

EMLAK TERİMLERİ 12.08.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Ev sahiplerinin daha düşük vergi vermek amacı ile kirayı düşük göstermesi üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı kiranın bankadan yatırılması zorunluluğunu başlatmıştı.

Ev sahipleri ile kiracılar arasında imzalanan kira sözleşmesi gereğince kiracılar her ay belirlenen tutarda kira bedeli ödemesi yaparlar. Kira geliri elde eden ev sahipleri ise bu tutar üzerinden kira gelir beyannamesi doldurarak kira vergisi öder. Bu tutarın düşük gösterilmesini engelemek ve devletin vergi gelirini arttırmak için kiranın elden verilmesi yasaklandı. Kira Elden Ödeme Limiti 2019Her türlü vergilendirme işleminde olduğu gibi kiranın elden ödenmesi konusunda da vergi sınırlandırması uygulanmakta olup belirlenen alt limit 500 lira olarak uygulanmaktadır. 500 liranın üzerini aşan tüm kira ödemelerinde kiranın banka hesabı üzerinden ödenmesi yasal bir zorunluluktur. Bu zorunluluğa uymayan kişilere vergi cezası kesilir. Kirayı Elden Vermek Suç Mu?Evet, kira bedelinin 500 lirayı aşması  durumunda kirayı elden vermek ve kirayı elden almak yasal bir suç olarak kabul edilmektedir. Bu suç kapsamında kiracıya ve ev sahibine para cezası uygulanır. Kiracı Kirayı Bankaya Yatırmazsa Ne Olur?Kiranın banka üzerinden değil de elden alındığı tespit edilirse bu durumda para cezası uygulanır. Kirayı Elden Vermenin / Almanın Cezası 2019Kira bedelinin elden ödenmesi durumunda ev sahibinine 250 liradan daha az olmamak koşulu ile kira bedelinin yüzde 5'i oranında usulsüzlük cezası kesilir.  Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@