Kiracı Kontrat Süresi Dolmadan Çıkarsa Ev Sahibine Tazminat Ödemek Zorunda Mı?

Kira sözleşmesi imzalamış ancak sözleşme süreci dolmadan evi boşaltmış olan kiracı kalan ayların kirasını ödemek zorunda mıdır? Kiracıların hakları neler? Haberimizde.

Emlak Haberleri 05.10.2021 - 14:22 05.10.2021 - 14:22 Mustafa KARAGÖZ

Türkiye'de çok sayıda şehirde kiralık ev sorunu yaşanıyor. Yüksek zamlar, konut azlığı, yeniden sosyal yaşamın başlamış olması sektörün canlanmasına neden olurken çok sayıda vatandaş halen istediği evi bulmuş değil. Ev bulanlar ise zor şartlar altında sözleşmelere imza atabiliyorlar. Bu durumda ise kiracıların kendi haklarını bilmesinde fayda var. Emlak365 olarak bu haberimizde kiracıların evi boşaltmalarına dair sıkça gündeme getirilen bir konuyu açıklıyoruz. 

KİRACILAR EVİ ERKEN BOŞALTIRSA KALAN AYLARIN KİRASINI ÖDEMEK ZORUNDA KALIR MI?

Kiracı olan vatandaşlar daha uygun koşullarda bir ev bulduklarında yada kendi evlerini aldıklarında veya bunun gibi diğer nedenlerle evleri boşaltmak isterlerse sözleşme maddeleri uygulamaya girer. Çok sayıda kiracı tarafından aranan soru imzalanan sözleşme maddelerine göre yanıtlanır. Ancak bu durumda kiracılar için 3 farklı seçenek mevcut. 

Birinci durumda sözleşmede tarihler olmasına rağmen kiracının evi erkenden boşaltması ve ev sahibinin evi kiraya veremediği durumlar var. Böyle bir durum oluşması durumunda alınan emsal kararlara bakılır. Yargıdan dönen kararlar kapsamında sözleşme süresi dolmadan evden çıkılması daha sonra yargı yoluna gidilmesi ev sahibi lehine sonuçlanıyor. Yargı diyor ki; kiracı sözleşmeye uymadığından mal sahibi maddi zarar uğramıştır. Bu maddi zararı sözleşmeyi bozan taraf olan kiracı ödemelidir.

İkinci durumda kiracı çıktı ve ev sahibi beklemeden evi başkasına kiraladı. Ancak eski kiracısından tazminat istiyor. Bu durumda eski kiracının tazminat ödemesi gerekmiyor. Ancak evden çıkılmadan 2 ay öncesinde yazılı bildirim yapılması gerekiyor. 

Son durum ise kiracının erken çıkması ve sözleşmede “erken çıkarsa tazminat öder” maddesi olması durumu. Sözleşmede bu tür bir madde olması durumunda kiracı kalan ayların parasını ödemek zorunda. Ev sahibinin evi hemen kiralamasının bir etkisi olmuyor. Sözleşme esasları uygulanıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@