Kiracı Odayı Bölerse Masrafları Ev Sahibinden İsteyebilir Mi, Kiradan Düşebilir Mi?

Kiracılar kiralamış oldukları evlerde zaman zaman kendi isteklerine uygun bir şekilde büyük tadilatlar yapabiliyorlar. Peki bu tadilatların masrafları ev sahiplerinden talep edilebilir mi?

Emlak Haberleri 07.02.2022 - 02:57 07.02.2022 - 02:57 Engin Uzunoğlu

Kiracılar ile ev sahipleri zaman zaman tadilat konusunda fikir ayrılığına düşebiliyorlar. Kiracılar kiraladıkları evlerde yaptıkları tüm tadilatları veya benzer maliyet gerektiren işlemleri kirada düşmek istiyorlar. Ev sahipleri ise kiracıların gereksiz buldukları tadilatlarından dolayı masraf karşılamak istemiyorlar. Özellikle kiracı evdeki büyük bir odayı bölmek isterse ortaya çıkan maliyetin ne şekilde karşılanabileceğini merak ediyorlar. Kiracılar odayı bölerse masrafları ev sahibi öder mi? 

KİRACILAR ODAYI BÖLERSE MASRAFI KİM ÖDER?

Bir kiracının odayı bölmek istemesi durumunda ortaya çıkacak maliyetin kim tarafından ödeneceği genellikle mesele olmaktadır. Kiracılar bu masrafı ev sahiplerine yüklerken ev sahipleri de böyle bir masrafı ödemekten kaçınıyorlar. Peki kanun ne diyor? Kiracıların kiraladıkları evlerde zaruri tadilatları yapıp bunu kiradan düşmelerine yasal olarak olanak verilmektedir. Hatta bu tadilatların ev sahibi tarafından yapılması da gerekir. Ancak zaruri olmayan bir tadilatın kiracı tarfaından yapılıp sonra da masrafının ev sahibinden istenmesinin hukuki bir dayanağı yoktur.

Ev sahipleri tamamen kiracıların keyfiyetinden kaynaklanan tadilatların maliyetlerini ödemek zorunda değildir. Evdeki bir odanın bölünmesi de bu kapsama girmektedir. Kiracılar tamamen kendi keyiflerine bağlı olarak bu tadilatı yapmaktadırlar. Bundan dolayı da ev sahiplerinin bunun finanse etmesine gerek yoktur. Hatta kiracılar evin ana yapısını değiştirecek bu tadilatı yapıp odayı bölme hakları da bulunmamaktadır.

Kiracılar kiralamış oldukları evleri aynı şekilde ev sahiplerine teslim etmek zorundadırlar. Örneğin bir kiracı kiralama süresi içerisinde evin içerisinde bulunan büyük bir odadan iki oda yapmışsa evi teslim ederken bunu eski haline getirmek zorunda kalabilir. Bu konuda ev sahibi talepte bulunursa kiracı uymak zorundadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@