Kiracı Ödeme Yapmazsa Yakıt Parası Gecikme Faiziyle Beraber Ev Sahibinden Tahsil Edilir Mi?

Kiralık olarak verilen evler için yakıt parası ödemesi ile alakalı olarak yapılan uygulamalar merak ediliyor. Kiracı yakıt parasını ödemezse ev sahibi gecikme faizi ödemek zorunda kalır mı? 

Emlak Haberleri 21.11.2021 - 00:13 21.11.2021 - 00:13 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklardan birisi de yakıt parası konusunda oluyor. Son dönemlerde kömür ve doğalgaz fiyatlarına gelen zamların ardından yakıt parası ödemeyen kiracıların sayısında artış yaşanmaya başlandı. Peki kiracı yakıt parası ödemezse ne olur? Yakıt parası ödemeyen kiracıdan kaynaklanan borcu ev sahibi mi öder? Yakıt parası ödemesi yapmayan kiracı yüzünden ev sahiplerinden gecikme faizi alınır mı?

YAKIT PARASINI KİM ÖDER?

Apartmanlarda veya sitelerde ortak giderler arasında yakıt parası da bulunmaktadır. Her evin ısınması içinyapılan ortak masraflar olan yakıt parası merkezi sistem ısıtma sistemi bulunan apartmanlarda veya sitelerde sorun olmaktadır. Kiralık bir evde kullanım kaynaklı maliyetler kiracılar tarafından karşılanır. Yakıt parası da bunlardan birisidir. Ancak bu durum ev sahiplerinin sorumluluklarının tamamen ortadan aklkması anlamına gelmez.

EV SAHİBİNİN YAKIT PARASI SORUMLULUĞU

Ev sahipleri kiracısının ödemediği yakıt parasından sorumludurlar. Bu konuda direkt muhatap da zaten ev sahibidir. Ev sahibi kiracısının yakıt parası ödemelerini takip etmekle yükümlüdür. Bir kiracı yakıt parası ödemezse yasal işlemler başilatılırsa bu işlemlerin muahatabı ev sahipleri olur. Dolayısıyla borçlu olarak ev sahipleri görülecektir. Yakıt parası kiracıdan alınamazsa ev sahiplerinden tahsil edilebilir. 

KİRACI YAKIT PARASI ÖDEMEZSE EV SAHİBİ FAİZİ İLE YAKIT PARASINI ÖDEMEK SORUNDA MI?

Kiracılar bazen yakıt parası ödemesi yapmayabiliyorlar. Bu durumda da zamanında ödenmeyen yakıt parasına gecikme faizi işletilmektedir. Kiracısı yüzünden yakıt parası ödemek zorunda kalan ev sahipleri bununla da kalmazlar bir de gecikme faizi ödemek zorunda kalırkar. Bu da borcun daha da fazla artması anlamına geliyor. Bunun için kiracının yakıt parası ödemeleri ev sahipleri tarafından yakından takip edilmelidir. Ödeme yapılmayan yakıt parası ev sahiplerine ciddi bir mali yük olarak geri dönebilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@