Kiracı Tahliye Taahhütnamesi Geçerliliği İçin Tarih İtirazı! Bunu Yapanlar Yanacak

Ev sahiplerinin kiracı tahliyesi için en garanti yöntem olarak kabul ettikleri tahliye taahhütnamesi için son dakika açıklaması geldi.

Emlak Haberleri 08.05.2022 - 16:45 08.05.2022 - 17:07 Gülcan Özer

Savaştan kaçan Ukraynalıların ve Rusların adeta çıkarma yaptıkları Antalya'da konut fiyatları ve ev kiraları rekor hızla yükselmeye devam ederken kiracılar ev sahipleri tarafından mağdur edilmeye başladı. Evlerini yüksek fiyatla peşin parayla yabancılara kiraya vermek isteyen ev sahipleri kiracılarını tahliye etmeye çalışırken kiracılar en çok tahliye taahhütnamesi ile mağdur ediliyor. 

Kira sözleşmesi imzalarken pek çok ev sahibi önlem olarak tahliye taahhütnamesi imzalatırken imzalatılan bu taahhütname hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Pek çok kiracı imzalatılan bu taahhütname nedeniyle yüksek zamlara razı gelmek zorunda kalırken aslında bu sözleşmenin hiçbir geçerliliği olmadığı ortaya çıktı. 

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ GEÇERLİLİĞİ YOK MU?

Konu hakkında açıklama yapan Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz "Tahliye taahhütnamelerinin hiçbir geçerliliği yoktur. Kanun burada kiracını durumunu, ne şekilde zamların yapılacağını belirtmiştir. Savcılık, geçtiğimiz günlerde bu konuyu reddetti. Bu artık bir gelenek haline gelmiş. Herkes bir taahhütname alıyor ancak geçersizdir. Kiracıların 5 yıl hakları var. 5 yıl içerisinde kanunun belirlediği oranın dışında kira artışı yapılamaz" diyerek kiracıları uyardı. 

Tüketicilerin bu konuda rahat olmaları gerektiğini belirten Gündüz kiracının bu durumda hiçbir şey yapmasına gerek olmadığını, ev sahibinin konuyu mahkemeye taşıması durumunda zaten mahkemenin bu talebi reddedeceğini söyledi. Ev sahiplerinin zam konusunda yasal sınırlara uymaları gerektiği belirtilirken tatil beldelerinde büyük bir kiralık ev krizi yaşandığı belirtiliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@