Kiracı Yasal Kira Zammını Kabul Etmezse Ne Olur, Ev Sahipleri Ne Yapmalı?

Kiracı kira sözleşmesinde yazılı olan yasal zammı kabul etmezse ne olur? Kiracı kira zammı yapmazsa ev sahipleri ne yapabilir? 

Emlak Haberleri 26.11.2021 - 03:03 26.11.2021 - 03:03 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kira zamlarına yönelik çok sayıda anlaşmazlık konusu bulunmaktadır. Bazı ev sahipleri kiracılarında fahiş zamlar talep ettikleri gibi bazı kiracılar da ev sahiplerinin yasal kira zammı taleplerini reddetmektedirler. Peki bir ev sahibi kiracısına yasal zam oranında zam yapar ve kiracı bu zammı kabul etmezse ne olur? Böyle bir durumda ev sahipleri nasıl hareket etmelidir? 

KİRA ZAMMI NASIL BELİRLENİR?

Kira sözleşmelesi ile hem kiracıların hem de ev sahiplerinin hakları güvence altına alınmıştır. Dolayısıyla taraflar birbirlerinin haklarına saygı göstererek yükümlülüklerini yerine getirip kiracılıkilişkisini yürütürler. Kira zamları konusu ise yine kira sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır. 

Kira zammı belirlenirken iki çok önemli detay bulunmaktadır. Kira sözleşmelerinde yıllık olarak kira artışının yüzde kaç olacağı yazabilir. Taraflar bu yazılı zam oranına uymak zorunda olsalar da kiracılar yıllık TÜFE oranının üzerindeki zam oranlarını kabul etmek zorunda değillerdir. Eğer kira zammı oranı kira sözleşmesinde TÜFE oranından yüksekse yıllık TÜFE artış oranı kira zammı olarak uygulanabilir. Bu da ev sahiplerinin kiraya yapabilecekler yasal azami zam oranıdır. 

Kira sözleşmelerinde kira zam oranı belirlenmemişse ev sahipleri yine zam döneminde en fazla yıllık TÜFE artış oranı kadar kira zammı yapabilirler. Bu oranın üzerindeki zam için kiracının onayı istenir. Kiracı onay vermezse bu zam oranı aşılamaz. Kiracı yüksek zam oranını kabul etmediği için de ev sahibi kiracısını evden çıkmaya zorlayamaz. 

KİRACI YASAL ZAM ORANINI KABUL ETMEZSE NE OLUR?

Ev sahipleri kira sözleşmesinden ve kanundan doğan haklarını kullanarak yasal zam oranınca kira zammı yapmak istemeleri durumunda sorunun nasıl çözülebileceği merak ediliyor. Böyle bir durumda ev sahipleri kiracılarının zammı kabul etmeleri için mahkeme yoluna başvurabilirler. Bu durumda mahkeme zam oranını tespit ederek karar verir ve verilen bu karara kiracılar uymak zorundadırlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@