Kiracıdan Alınan Depozito İade Edilmezse Ne Olur, Ev Sahibi Kesinti Yapabilir Mi?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan depozito meselelerinin hukuksal boyutları merak uyandırıyor. Kiracıdan alınan depozito ev sahibi tarafından iade edilmezse ne olur?

Emlak Haberleri 25.10.2021 - 05:00 25.10.2021 - 05:00 Engin Uzunoğlu

Kiracılar ile ev sahipleri sıklıkla depozito bedelleri üzerinden anlaşmazlık yaşayabilmektedirler. Bu anlaşmazlıklar da zaman zaman hukuki süreçlere taşınabiliyor. Peki depozito ile alakalı olarak tarafların sorumlulukları nelerdir? Kiracılar ödedikleri depozitoları geri alabilirler mi? Ev sahipleri depozitodan kesinti yapabilirler mi?

DEPOZİTO NEDİR?

Ev sahiplerinin kiracılardan peşin olarak aldıkları güvence bedeline depozito denmektedir. Bu güvence bedeli kiracının kiralanan eve zarar vermesi durumunda bu zararların karşılanabilmesi için alınmaktadır. Depozito ile alakalı tartışmalar yaşanırken işin hukuksal boyutu da araştırılıyor. Depozito üzerinde ev sahiplerinin ve kiracıların hakları nelerdir? 

DEPOZİTO ELDEN VERİLİR Mİ?

Yapılan son düzenlemelerle beraber depozito konusu yasal güvence altına alınmıştır. Buna göre kiracının vermiş olduğu depozito bankaya yatırılmaktadır. Bankaya yatırılan bu depozitoyu kullanmak ev sahibinin tasarrufunda değildir. Her iki tarafından izni olmadan bu paraya dokunulamaz. Bundan dolayı da ev sahipleri depozito ücretinden kafasına göre kesinti yapamaz. Kiracı kabul etmedikçe depozito ücretini ev sahipleri kullanamazlar.

Depozitonun elden verilmesi olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bankaya yatırılan depozitoda kiracıların kontrolleri bulunmaktadır. Ancak elden verilen depozitoların geri alınışı oldukça meşakkatli olabilmektedir.

EV SAHİBİ DEPOZİTOYU İADE ETMEZSE NE OLUR?

Depozito ev sahiplerine bir güvence olarak ödenmektedir. Ancak bu güvence kira sözleşmesinin sona ermesiyle bitmektedir. Dolayısıyla kiralanan evde bir zarar durumu olmadığı takdirde bu paranın kiracılara iade edilmesi gerekiyor. Ev sahipleri bazen bu depozito bedellerini iade etmek istememekteler. Ancak bu konuda herhangi bir yasal hakları bulunmamaktadır. 

Kiracılar depozito ücretlerini ev sahiplerinden alamadıkları yakdirde hukuksal süreç başlatabilirler. Bu hukuksal süreç de kiracıların lehine sonuçlanmaktadır. Ev sahipleri mahkeme kararı ile depozito iadesi yapmak zorundalar. Üstelik hukuki süreç yaşanırsa ev sahipleri bir de mahkeme masrafları ile karşılaşabilmektedirler. Ek ödemeler yapmamak isteyen ev sahipleri kiracılara depozito iadesinde zorluk çıkarmamaktadırlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@