Kiracılar Dikkat, 3 Kat Masraf Ödeyebilirsiniz! Ev Sahibine Sormadan Sakın Yapmayın!

Ev sahiplerinden izinsiz bir şekilde tadilat yaparak evlerde köklü değişiklikler yapan kiracılar oldukça sürpriz bir sonuçla karşılaşabiliyorlar. Ev sahibinden izinsiz tadilatın sonuçları nelerdir?

Emlak Haberleri 29.05.2022 - 01:44 29.05.2022 - 01:44 Engin Uzunoğlu

Kiracılar kiralamış oldukları evlerde zaman zaman değişiklik yapmak isteyebiliyorlar. Ancak ev sahipleri bu duruma pek de sıcak bakmıyorlar. Kira gelirlerinin azalacağından endişe eden ev sahipleri zorunlu kalmadıkça tadilatlara onay vermiyorlar. Bazı kiracılar ise ev sahibinden onay almadan evde köklü değişiklikler yapıp bunu da kiradan düşmek istiyorlar. Ancak meselenin hukuki boyutu devreye girince bu kiracıları oldukça sürpriz sonuçlar bekliyor.

EV SAHİBİ ONAY VERMEDEN TADİLAT YAPILIRSA NE OLUR?

Ev sahibinin onayı olmadan tadilat yapılması başlı başın ahukuki bir sorun teşkil etmektedir. Kira sözleşmesi ile ev sahibi kiracıya barınma ihtiyacını karşılayabileceği bir ev vermiş ve kiracı da bu evi kabul etmiştir. Ancak kiracı evde ana yapıda büyük değişiklikler yapamazlar. Eğer yaparlarsa bunun bazı yaptırımları bulunmaktadır. Ev sahibinden onay almadan yapılan tadilat, değişiklik ve bunun gibi tüm işlemlerin masraflarından kiracı sorumludur. Dolayısıyla bunu kiradan düşme gibi bir durum mümkün değildir. Kiracı yapılan bu tadilat masrafını karşılamak zorundadır.

Kiracının ödediği tadilat masrafı onu kurtarmaya yetmeyecektir. Ev sahibi talep ederse kiracı yapılan tadilatı iptal edip evi kiraladığı görünüme getirmek zorundadır. Kiracının yaptığı tadilat evin değerini arttırmış dahi olsa ev sahibi kiracıdan evi eski hale getirmesini talep edebilir. Bu durumda yapılan tadilatın yıkılarak yeniden ev eski hale getirilir. Bunun masrafını da kiracı cebinden karşılamak zorundadır. Ev sahibi bu masrafa da katılmaz.

Tadilat yaparak bir masraf yükselenen kiracı o tadilatı yıkmak ve evi eski hale getirmek için de ek maliyetleri karşılamak durumunda kalmaktadır. Bu durumda herhangi bir şekilde yararlanamadığı tadilat için kiracı 3 kat masraf ödemek zorunda kalıyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@