Kiracılar Dikkat! Bu Masrafları ödemek Zorunda Değilsiniz, Kiradan Düşebilirsiniz!

Kiracılar bazen kiralamış oldukları evlerde bazı masraflar yapabilmekteler. Bu masrafların kiradan düşülmek istenmesi ev sahipleri ile sorun yaşanmasına neden oluyor. Hangi masraflar kiradan düşülür?

Emlak Haberleri 04.01.2022 - 23:53 04.01.2022 - 23:53 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunlar arasında ilk sıralarda yapılan masrafların kiradan düşülmek istenmesi gelmektedir. Kiracılar her ay kirasını ödedikleri evler için bir de ekstra masraf yapmak istemiyorlar. Ev sahipleri ise kiradaki ev için ek masraflarla karşılaşmak istemiyorlar. Ev için yapılan masrafların hukuki değerlendirmesi nedir? Hangi masraflar kiracıya, hangi masraflar ev sahibine aittir?

KİRADAN DÜŞÜLEBİLECEK MASRAFLAR!

Ev sahipleri kiraladıkları evi kullanıma hazır bir halde teslim etme zorunluluğuna uymalıdırlar. Kira süresince de bu niteliğin devam ettirilmesinden ev sahipleri yükümlüdür. Kiracının kiraladığı evde meydana gelen zorunlu arızaların giderilmesinden ev sahipleri direkt olarak yüzde 100 sorumludurlar. Bu masraflar kiracılara yüklenemez. Örnek verilecek olursa bir evde kombi arızalanmış ve arıza sebebi kiracının hor kullanımı değilse bunun masrafları tamamen ev sahibine aittir. Benzer şekilde tesisatta, demirbaş eşyalarda meydana gelen arızaların masraflarını da ev sahipleri ödemek zorundalar. Kiracılar bu masrafları yapıp kiradan düşmeyi talep edebilirler.

HANGİ MASRAFLAR KİRADAN DÜŞÜLEMEZ!

Ev sahiplerinin masraflardan sorumlu olması kiracılara sınırsız bir hak tanımamaktadır. Kiracıların da bazı masraflar da sorumlulukları bulunmaktadır. Evde yapılacak keyfi, zorunlu olmayan tüm tadilat vb işlemlerin masraflarından kiracılar sorumludurlar. Bu masrafları yaparak kiradan düşmeyi teklif etmenin yasal bir tarafı yoktur. EV sahipleri bu tür masrafları kabul etmek zorunda da değildirler. 

EV SAHİPLERİNE HABER VERMEDEN MASRAF YAPILMAMALI

Zorunlu ve acil olarak müdahale edilmesi gereken durumlarda kiracıların ev sahiplerine ulaşılamaması hariç tutulmak üzere kiracının ev sahibinden habersiz masraf yapmaması gerekmektedir. Bu şekilde hareket edilmesi halinde arada yaşanan sorunların da önüne geçilebilir. Zorunlu olan masrafı kabul etmeyen ev sahipleri ise bu masrafları mahkeme aracılığı ile faiziyle beraber ödemek zorunda kalabilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@