Kiracılar Dikkat! Ev Sahibi Hapis Hakkı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kiracısı kirayı ödemeyince ev sahipleri ne yapabilir. Ev sahibi hapis hakkı nedir? Ev sahibi hapis hakkı nasıl kullanılır?

FİNANS 19.07.2021 - 23:20 25.07.2021 - 11:35 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kira ödemesi yapılmaması doğal olarak büyük sorunlara yol açmaktadır. Böyle bir durumda ev sahipleri bazı yaptırımlarda bulunmak istiyorlar. Ancak kanuni haklar pek bilinmediğinden bazen bu yaptırımlar hukuksuz olduğu gibi bazen de bilinmediği için gerçekleştirilemiyor. 

EV SAHİBİ HAPİS HAKKI NEDİR?

Ev sahiplerinin kanunu haklarından birisi de hapis hakkıdır. Bu hapis hakkı en basit tanımla kirasını ödemeyen kiracını eşyalarına ev sahibi yarafından el konulmasıdır. Bu hak ile ev sahipleri kendilerini güven altına alabilirler. Kiracılar ise böyle bir durumda kira ödemesi yapmak zorundalar. 

Türk Borçlar Kanunu'na göre kiracının kirayı 1 yıl ödememesi durumunda ev sahipleri kiracıların bazı eşyalarına el koyabilirler. Hatta el konulan bu eşyalar satılarak kiradan da mahsup edilebilir. 

EV SAHİBİ HAPİS HAKKI NASIL KULLANILIR?

Ev sahibi hapis hakkı kullanımı kesinlikle bir usül dahilinde kullanılır. EV sahipleri kendi kafalarına göre kiracıların eşyalarına el koyamazlar. Bu Sul Hakimliği veya İcra Müdürlüğü aracılığı ile yapılmalıdır. 

Hukuki süreç dışında kendi kafalarına göre zorla kiracının mallarına el koyan ev sahipleri hukuksuz bir işlem yaparlar. Bu el konulan malların 10 gün içerisinde kiracıya teslim edilmesi zorunludur. Burada ev sahibi hapis hakkının istismar edilmesi vardır. Buna da kanun izin vermemektedir. 

ev sahibi hapis hakkı nedir

EV SAHİPLERİ HAPİS HAKKI İLE KİRACILARIN HANGİ MALLARINA EL KOYABİLİRLER?

Ev sahipleri hapis hakkını kullandıklarında kiracıların tüm mallarına el koyamazlar. Kanuna göre bu kapsama bazı mallar girmektedir. El konulacak mallar kiralananın içinde olmalı ve kiralanaın döşenmesi ve kullanılmasında işlev görmelidir. 

Halılar, mobilyalar, tablolar, beyaz eşyalar, elektronik eşyalar hapis kapsamına girebilmektedir. Ancak kişisel eşyalar, müzik ve spor aletleri, paralar, kıymetli evrak, altın, gümüş, antika, süs eşyası  gibi mallara ise el konulamaz. 

Kapsam içerisine girmeyen mallara el koyulması işlemi yapılmamaktadır. Hukuken bu işlem kanuni yollarla yapılacağı için bu mallara da el konulamaz. Ancak ev sahipleri cebren evin kapısını açıp bu mallara el koyarlarsa başka bir hukuki süreç başlamaktadır. Bu hukuki süreçte kiracılar haklı olurken ev sahipleri hapis cezası ile dahi karşılaşabilmektedirler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@