Kiracılar Dikkat! Ev Sahiplerinin Banka Hesabı Oyununa Gelmeyin!

Ev sahibi kiracının kira ödemesi yaptığı banka hesabını kapatırsa ne olur? Ev sahibi kira almak istemezse kiracılar ne yapmalıdırlar? Ev sahiplerinin kira oyunu nasıl bozulur?

Kiracılar Dikkat! Ev Sahiplerinin Banka Hesabı Oyununa Gelmeyin!

Ev sahipleri kiracıları evden çıkarabilmek için son dönemlerde oldukça farklı planları devreye sokabilmektedirler. Bunlardan en sonuncusu da banka hesabı oyunu oldu. Buna gre kiracısını evden çıkarmak isteyen ama buna haklı bir neden bulamayan ev sahibi kira ödemesi aldığı banka hesabını kapatıyor. Bunun üzerine kiracı para gönderse bile bu para kimseye ulaşmadan yeniden kiracıya iade ediliyor. Ancak bu sürede kiracı kirasını ödememiş olduğu için ev sahibi kiracının evden çıkması için yasal işlemleri başlatabiliyor. Böyle bir durumda kiracılar ne yaparlarsa ev sahibinin bu oyunu bozulur?

KİRACILAR NE YAPMALI?

Kiracılar ev sahibinin kendisine vermiş olduğu banka hesabına kira bedelini gönderdiklerinde bu paranın geriye geldiği anda hiç vakit kaybetmeden harekete geçmelidirler. Ev sahibinin hesabının kapandığı ve gönderilen paranın geri geldiğini gösterir bir belge temin edilerek sulh hukuk mahkemesine gidilmelidir. Burada kiracı tediye mahalli talebinde bulunmalıdır.

Kiracının talebi mahkeme tarafından hemen değerlendirmeye alınacaktır. Bu mahkemede karar verilebilmesi için durulma yapılmasına gerek yoktur. Mahkeme dosyayı ve dosyadaki belgeleri inceleyerek karar verir. Mahkeme büyük bir ihtimalle kiracıya kira ödemelerini yapabilmesi için bir banka şubesini gösterecektir. Kiracı kendisine verilecek olan hesap numarasına kira ödemesini gönderir. Bu şekilde ev sahibinin banka hesabı oyunu da boşa çıkarılmış olur.

Kiracı eğer banka hesabı ile sorun yaşandığını görür ve harekete geçmezse evden tahliye edilebilir. Böyle bir durumda ev sahibi icra kanalı ile kiracının evden çıkışını sağlayabilecektir. Kiracılar bu meseleye özenli yaklaşmazlarsa bir anda evden çıkmak zorunda kalabilirler.

Emlak365.com