Kiracılar dikkat! Kira sözleşmesinde bu madde varsa fazladan binlerce lira kira ödeyebilirsiniz!

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yeni sorunların fitili ateşlendi. İstinaf mahkemesinden çıkan karar ile kiracıların depozito alma hakları kalkıyor, binlerce lira fazladan kira ödeyecekler.

Emlak Haberleri 21.04.2022 - 16:45 21.04.2022 - 16:50 Büşra Uluşen

Ülkemizde konut fiyatları her geçen gün yükselmeye devam ederken buna bağlı olarak ev sahipleri ve kiracılar arasındaki sorunlar da arttı. Adliyelerde tahliye davalarında artış yaşanırken, mahkemeden milyonlarca kiracıyı ilgilendiren bir karar çıktı. 

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor!

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 15. Hukuk Dairesi'ne taşınan davada kiracıların boşalttıkları daireler için önemli bir karar alındı. Söz konusu dava dosyasında, 2016 yılında medikal alanda faaliyet gösteren bir şirket, Ankara Çankaya'da bulunan bir daireyi aylık 1400 TL'ye kiraladı. Yapılan sözleşmede, kiracının daireden ayrılacağı zaman 1 ay öncesinden bildirim yapması, bir kira ödenmediği takdirde, gelecek kiraları da ödemekle yükümlü olacağına ilişkin maddeler yer aldı. Şirket, 2017 yılının Eylül ayında daireyi boşaltacağını ev sahibine bildirdi. 

Ev sahibi daireye gelerek, evin boya badanasının yapılarak teslim edilmesini talep etti. Bu isteğin üzerine şirket yöneticileri ev sahibi ile görüşerek, evi kiralarken ödedikleri 500 dolar depozitonun iade edilmesini istedi ve anahtarın kendilerinden teslim alınmasını söyledi. Fakat ev sahibi ne depozitoyu ödedi ne de anahtarı teslim almaya geldi. 

kira sözleşmesi-7

Bir kirayı ödemeyen 5 aylık kirayı ödeyecek!

Ev sahibinin tutumu üzerine noterden ihtarname çeken şirket, 7 gün içerisinde depozitonun iadesini ve evin anahtarının teslim alınmasını talep etti. Bu ihtardan bir sonuç alamayınca kiracı şirket, konuyu mahkemeye taşıdı ve depozitonun ödenmesi için icra takibi başlattı. 

Taraflar arasında depozito konusunda çekişme yaşanırken, ev sahibi hiç beklenmeyen bir hamle yaptı. Yapılan kira sözleşmesinde yer alan ' bir kira bedelinin ödenmemesi halide kira sonuna kadarki tüm kiraların başka bir ihtara gerek kalmaksızın muaccel hale gelir ' maddesini hatırlatarak, 5 aylık kiranın kendisine ödenmesi talebiyle dava açtı.

Mahkeme ise kira sözleşmesinde yer alan maddeyi baz alarak, 5 aylık kira bedeli olan 7 bin TL'nin kiracı tarafından ödenmesi gerektiğine karar verdi. Mahkeme, ev sahibini haklı bulurken kiracı hem depozitosunu alamadı hem de 5 aylık kirayı ödemek zorunda kaldı. 

ev sahibi-kiracı-1

Anahtarın mutlaka tutanakla teslim edilmesi gerekiyor!

Bütün kiracıları ilgilendiren bir karara imza atan mahkemenin söz konusu kararına göre, anahtar tesliminin, anahtarın kiraya verene teslimi ile ya da tevhi mahalline emanet tutanağı ile teslim edilerek emanet tutanağının kiraya verene tebliği ile olur '' denilerek, kiracıların anahtarları mutlaka bir tutanak ile teslim etmesi gerektiği ve de böyle mağduriyetleri yaşamamaları için sözleşmeye uygun davranmaları gerektiği belirtildi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@