Kiracılar, Ev Sahipleri Dikkat! Kiracıdan Kiralık Sistemi Yaygınlaşıyor

Evinden taşınan kiracılar dikkat! Yeni bir eve taşınırken para kazanabilirsiniz. Kiracıdan kiralık sistemi komisyon alamayan emlakçıları isyan ettirdi.

Emlak Haberleri 09.06.2019 - 12:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Evinden taşınan kiracılar dikkat! Yeni bir eve taşınırken para kazanabilirsiniz. Kiracıdan kiralık sistemi komisyon alamayan emlakçıları isyan ettirdi.

Son dönemde hızla yaygınlaşan kiracıdan kiralık sistemi emlakçıları isyan noktasına getirdi. Taşınacak olan kiracılara ek gelir kapısı açan sistem komisyon kaybına uğrayan emlakçıları ise rahatsız ediyor. Kiracıdan Kiralık Sistemi Nedir?Emlakçılara yüksek komisyon ücreti ödemek istemeyen kişiler için geliştirilen sistemde kiracı taşınmadan önce internet üzerinden ya da tanıdıkları eş, dost ve akrabalar üzerinden evi boşaltacağını duyuruyor. Sahibinden kiralık daire ilanlarından farklı olarak geliştirilen yeni alternatif modelde kiracı evi boşaltırken internet üzerinden ilan yayımlıyor ve evi  boşaltacağını duyuruyor. Ev sahibi ile anlaşan kiracı evi boşaltmadan önce yerine yeni bir kiracı buluyor. Daha Düşük Emlakçı Komisyonu ile Kiralık Daire Bulma Fırsatı Sunuluyor! Sistemde emlakçı komisyonu için ödenen tutar son derece düşük bir seviyeye çekilmiş oluyor. Örneğin emlakçıdan kiralık daire komisyonu olarak kiralayan kişi bir kira bedeli kadar komisyon öderken bu sistemde kiracı 2 bin liralık daire için 500 lira komisyon talep ediyor. Ev sahipleri kiracıları daha evi boşaltmadan yeni kiracı buldukları için sistemden memnun kalırken kiracılar da taşınma masrafları için kullanabilecekleri ek bir komisyon tahsil etmiş oluyorlar. Ancak sistemin internetten gün geçtikçe biraz daha yaygınlaşması emlakçıların tepkisini çekiyor. Emlakçıların en büyük gelir kalemleri arasnıda yer alan kiralık daire komisyon ücretleri giderek azalırken sistemin yaygınlaşması emlakçıları zaten düşen konut satış rakamları nedeni ile daha da fazla köşeye sıkıştırmaya başlamış durumda. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@