Kiracılar Ev Sahiplerinden Hangi Tadilatları Talep Edebilirler?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklardan birisi de tadilat meselesidir. Kiracılar ev sahiplerinden hangi tadilatları yapmalarını talep edebilirler?

Emlak Haberleri 18.01.2022 - 02:54 18.01.2022 - 02:54 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklar ve bu sorunların çözümü oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Bir kiralık evde hem ev sahbinin hem de kiracının hakları ve yükümlülükleri vardır. Taraflar birbirlerinin haklarına saygı göstererek kiracılık ilişkisini yürütmekle mükelleftirler. Ancak zaman zaman ev sahipleri ile kiracılar arasında anlaşılamayan konular yaşanabilmektedir. Bunların en önemlilerinden birisi de tadilat meselesidir.

KİRACILAR EV SAHİPLERİNDEN TADİLAT İSTEYEBİLİRLER Mİ?

Genellikle ev sahipleri kirada bulunan evlerinde masraf endişesiyle tadilat yapmak istememektedilrer. Ancak bu isteğin yasal bir dayanağı yoktur. Kira sözleşmeleri ile başlayan kiracılık ilişkisinde kiracıların nasıl ki her ay kirayı ödemek gibi bir yükümlülükleri varsa ev sahiplerinin de kiraladıkları evi kiracının kullanımına uygun bir şekilde muhafaza etmek gibi bir yükümlülüğü bulunmaktadır. Bundan dolayı kiracılar ev sahiplerinden bazı durumlardan tadilat yapmalarını talep edebilirler. 

KİRACILAR HANGİ TADİLATLARIN YAPILMASINI EV SAHİPLERİNDEN İSTEYEBİLİRLER?

Kiracıların ev sahiplerinden hangi tadilatları yapmalarını isteyebilecekleri merak edilmekltedir. Öncelikle bir ev için ev sahibinin tadilat yükümlülüğü kiracının keyfiyeti ile şekillendirilemez. Eğer evin demirbaşlarında bir arıza veya kullanım hatası olmayan bir bozulma meydana gelmiş ise bu arızaya daiir kiracılar tadilat talebinde bulunabilirler. Örneğin evin tesisatında bir bozulma varsa bu durum ev sahibi tarafından giderilmelidir. Ancak kiracılar çalışan bir kombi için ev sahiplerine yeni kombi talebinde bulunamazlar veya sorunsuz bir musluğun değişimini ev sahiplerinden isteyemezler. Bu tamamen keyfiyet olmaktadır ve ev sahibinin böyle bir isteği yerine getirme yükümlülğü yoktur. 

Kiracılar kiralanan evde yapılması zaruri olan bir tadilat talebinde bulunup ev sahibi de bu tadilatı yapmazsa kiracı lehine kira sözleşmesinin haklı feih nedeni ortaya çıkar. Böyle bir durumda kiracılar kira sözleşmesini herhangi bir yükümlülüğe girmeden feshedebilirler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@