Kiracılar Hangi Nedenlerden Dolayı Ev Sahiplerinden Kira İndirimi İsteyebilirler?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan meselelerin bir kısmı kira bedeli konusundaki anlaşmazlıklardır. Kiracılar hangi şartlarda ev sahiplerinden kira indirimi talep edebilirler?

Emlak Haberleri 06.02.2022 - 23:22 06.02.2022 - 23:22 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kira fiyatları konusunda sık sık anlaşmazlıklar yaşandığı olabiliyor. Ev sahipleri yasal sınırlar ve haklar çerçevesinde kiraya zam yapmak konusunda şartları zorlarken kiracılar ise kira indirimi konusunda herhangi bir haklarının olup olmadığını araştırıyorlar. Özellikle yaşanan ekonomik gelişmelerden dolayı zor durumda kalan kiracılar kira indirimi konusunda yasal herhangi bir haklarının olup olmadığını merak ediyorlar. Kiracıların ev sahiplerinden kira indirimi talep etme hakları var mı?

KİRACI KİRA İNDİRİMİ İSTEYEBİLİR Mİ?

Kiracıların ev sahiplerinden haklı gerekçelerle kira indirimi talep etme hakları yasal olarak bulunuyor. Ancak bu gerekçelerin gerçekten kira indirimine neden olabilecek nitelikte olması gerekiyor. Örnek verilecek olursa bir evin kiralanmasından sonra ortaya çıkan tadilat veya yapı kusurlarının giderilememesi durumunda kiracılar ev sahiplerinden kira fiyatında indirim talep edebilirler. Bu şekilde talep edilen indirimlerde her iki tarafın da anlaşma sağlaması gerekir. Eğer anlaşma sağlanamazsa kira indirimi için kiracılar mahkeme yolunu kullanabilirler.

Ev sahipleri kiracılarından gerekçesiz gelen kira indirim taleplerini kabul etmek zorunda değillerdir. Bir kiracının ekonomik durumunun geriye gitmesi kira indirimi için haklı gerekçe olarak kabul edilmez. Kira indirimi konusunda böyle durumlarda tamamen ev sahibinin inisiyatifi önemlidir. Kiracının mahkeme yoluyla kira indirimi talep etmesinin önü böyle durumlarda kapalıdır.

Kiracılar ile ev sahipleri arasında yapılan kira sözleşmelerinde belirtilen maddi yükümlülüklere kiracılar uymak zorundadırlar. Bu şartların değiştirilmesi genellikle ev sahibinin inisiyatifindedir. Kiracıların talepleri bu konuda pek geçerli olmamaktadır. Burada tek istisna ise kiracıların haklı taleplerinin olması durumunda uygulanır. Haklı talepler ise kanunla net şekilde belirlenmiştir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@