Kiracılar ve Ev Sahipleri İçin Yargıtay Yeni Emsal Karar Verdi

Kiracının evden çıkarılması ve kiralık evin tahliyesi konusunda ev sahipleri ile kiracılar sık sık karşı karşıya geliyor. Yargıtay yeni emsal karar açıkladı!

Emlak Haberleri 08.05.2019 - 15:37 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Kiracının evden çıkarılması ve kiralık evin tahliyesi konusunda ev sahipleri ile kiracılar sık sık karşı karşıya geliyor. Yargıtay yeni emsal karar açıkladı!

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan en büyük anlaşmazlıkların başında evin tahliye edilmesi konusu yer alıyor. Ev sahiplerinin haklı tahliye sebepleri arasında yer alanlardan biri de ev sahibinin kiraya verdiği konuta kendisinin ihtiyaç duyması nedeni yer alıyor. Ev Sahibi Kendi Evine Taşınmak İçin Kiracısını Çıkarabilir Mi?Yargıtay bu konu hakkında yeni bir emsal karar verdi. Verilen emsal karara göre ev sahibi kiracısının evine kendi ihtiyacı olduğunu kanıtlaması durumunda kiracısını evden çıkarmasına izin verildi. Verilen emsal kararda açıklanan sonuç metninde ev sahibinin kiracısının oturduğu eve gerçekten ve zorunlu olarak ihtiyaç duyduğunu kanıtlarsa bu durumda kiracının evden tahliye edilmesi konusunda yetki kazanmış olacak. İşte o çok konuşulacak emsal karar metni;Ev Sahibi Kendi Oturmak İstiyor İse Kiracı Evi Boşaltmak Zorunda Mı?“İhtiyaç iddiasına dayalı davalarda tahliyeye karar verilebilmesi için ihtiyacın gerçek, samimi ve zorunlu olduğunun kanıtlanması gerekir. Devamlılık arzetmeyen geçici ihtiyaç tahliye nedeni yapılamayacağı gibi henüz doğmamış veya gerçekleşmesi uzun bir süreye bağlı olan ihtiyaç da tahliye sebebi olarak kabul edilemez.Davanın açıldığı tarihte ihtiyaç sebebinin varlığı yeterli olmayıp, bu ihtiyacın yargılama sırasında da devam etmesi gerekir. Somut olayda; Taraflar arasında 30.11.2014 başlangıç tarihli kira sözleşmesinin varlığı hususunda uyuşmazlık bulunmamaktadır. Dava, davacının oğlunun konut ihtiyacının doğmasına dayanmakta olup, ihtiyaçlının kirada oturduğuna ilişkin akit dosya arasında bulunmaktadır.Konut nedenine dayalı tahliye davalarında kirada oturan ihtiyaçlının kirada oturması ihtiyacın varlığının başlıca kanıtıdır. Dinlenilen davacı tanıklarının da ihtiyaç iddiasını doğruladıkları anlaşılmaktadır. Bu durumda ihtiyacın samimi, gerçek ve zorunlu olduğunun kabulü icab eder. Mahkemece, ihtiyaç nedeniyle tahliye isteminin kabulüne karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde reddine karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir"Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@