Kiracılara Müjde! 2019 Yıllık Kira Artış Zam Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanacak

AK Parti tarafından meclise verilen kanun teklifi ile beraber kira artış oranı ÜFE yerine TÜFE üzerinden hesaplanmaya başlanacak.

Kiracılara Müjde! 2019 Yıllık Kira Artış Zam Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanacak

AK Parti tarafından meclise verilen kanun teklifi ile beraber kira artış oranı ÜFE yerine TÜFE üzerinden hesaplanmaya başlanacak. Peki, kira artış oranı ne zaman TÜFE üzerinden hesaplanmaya başlanacak?

3 Aralık 2018 tarihinde açıklanan TÜİK Kasım 2018 enflasyon rakamlarının ardından Aralık 2018 kira zam oranı belli olmuştu. Ne yazık ki Kasım ayında kira sözleşmesi biten ve Aralık ayında kira zammı hesaplaması yapılacak olan kiracılar kanun teklifi meclisten geçmediği için zarara uğradı.Çünkü kira artış oranı kanun teklifi yasalaşmadığı için TÜFE yerine ÜFE üzerinden hesaplandı. TÜFE Aralık kira artış oranı yüzde 25,52 olarak belirlenirken ÜFE Aralık kira artış oranı ise yüzde 15,52 lira oldu. Yani kiracılar her 100 liralık kira bedeli için bu ay fazladan 9,89 lira fazla para ödedi. Aylık kirası bin lira olan kiracının cebinden 98,90 lira sadece bir aylık kira bedelinde fazladan çıktı.Kira Artış Oranı Ne Zaman TÜFE Üzerinden Hesaplanacak?Kanun teklifi bu ay sonuna kadar meclisten geçerse ki mutlaka geçmesi bekleniyor bu durumda 2019 kira artış oranı TÜFE üzerinden hesaplanacak. Yani Aralık ayında kira sözleşmesi dolan ve yılbaşında kira sözleşmesini yenileyecek olan kişiler için 2019 yılı kira artış oranı TÜFE üzerinden hesaplanacak.Kira Artış Oranı ÜFE Üzerinden Hesaplanırsa Kiraya Yüzde Kaç Zam Yapılacak?Aralık ayı kira zam oranı ÜFE üzerinden hesaplanırsa 12 aylık ÜFE ortalaması olan yüzde 25,52 oranı kullanılacak. Yani ev sahipleri kiracılarına yüzde 25,52 oranında zam yapma hakkı elde edecekler.Kiracılara Müjde! 2019 Yıllık Kira Artış Zam Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanacak - Resim 1Kira Artış Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanırsa Kiraya Yüzde Kaç Zam Yapılacak?Aralık ayı kira zam oranı TÜFE üzerinden hesaplanırsa 12 aylık TÜFE ortalaması olan yüzde 15,63 oranı kullanılacak. Yani ev sahipleri kiracılarına yüzde 15,63 oranında zam yapma hakkı elde edecekler. Kira sözleşmesi üzerinde yıllık kira artışı zam oranı belirlenmediyse ev sahipleri Kasım ayında kira sözleşmeleri dolan kiracılarına Aralık ayı kira zam oranı olarak en fazla yüzde 15,63 oranında zam yapacaklar.Kiracılara Müjde! 2019 Yıllık Kira Artış Zam Oranı TÜFE Üzerinden Hesaplanacak - Resim 3Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"