Kiracının Eve Verdiği Zararı Ev Sahipleri Nasıl Tahsil Ederler?

Kiracının eve verdiği zararlar nasıl tespit edilir ve bu zararların masrafları kiracılardan nasıl alınır? Ev sahipleri hangi konularda önlem alabilirler?

Emlak Haberleri 25.01.2022 - 20:07 25.01.2022 - 20:07 Engin Uzunoğlu

Kira sözleşmesinin ev sahibi ve kiracı tarafından imzalanmasının ardından yapılan anahtar teslimi ile kiracılık başlamaktadır. ANcak ev sahiplerinin kiracılar hakkında en çok şikayet ettikleri konu eve verdikleri zararlar olmaya devam ediyor. Kiracılardan bu zararların karşılanabilmesi için depozito alınsa da ev sahipleri yine de mağdur olabiliyorlar. Peki bir ev sahibi kiracısının eve verdiği zararlara ilişkin mağduriyet yaşamak istemiyorsa ne yapmalıdır?

KİRA SÖZLEŞMESİ YAPARKEN DİKKAT!

Kiracının eve verdiği zararlara ilişkin ev sahiplerinin kendilerini koruyabilecekleri en etkili yok kira sözleşmesidir. Hazırlanan kira sözleşmesinde evin durumu, demirbaşlar ve bunun gibi detaylara açık bir şekilde yer verilmelidir. Kira sözleşmelerinin kanuni hükümlerine göre kiracılar teslim aldıkları evleri teslim aldıkları gibi teslim etmekle yükümlüdürler. Bunun aksinin gerçekleşmesi durumunda ise oluşacak masraflar kiracılar tarafından karşılanır. Eğer ev sahibi kira sözleşmesinde evinin durumunu net bir şekilde belirtebilirse hukuken kiracıdan taleplerde bulunabilir.

KİRACI EVİ HOR KULLANIRSA BEDELİNİ ÖDER

Ev sahipleri kiracıların kiraladıkları evleri hor kullanmalarından dolayı da mağdur olabilmekteler. Kanun bu konuda gayet açıktır. Eğer bir kiracfı kiraladığı evi hor kullanmışsa oluşan tüm maliyetten sorumlu olurlar. Ancak hor kullanılmamış bir evin yıpranmasından kiracılar sorumlu tutulamazlar. Bunun tespiti ise yine kira sözleşmelerinde yazılı detaylarla tespit edilebilir. Bir evde ev sahibinin kliması varsa ve bu kira sözleşmesinde demirbaş olarak belirtilmemişse ev sahibi bu klima üzerinde kiracısını hukuken sorumlu tutamayabiliyor. Bundan dolayı o klimanın kira sözleşmesinde demirbaş olarak kaydedilmesi gerekmektedir.

EV SAHİPLERİ EVE VERİLEN ZARARI NASIL TAHSİL EDERLER

Ev sahipleri genellikle kiracılardan aldıkları depozitodan eve verilen zararları düşmektedirler. Ancak bazen bu depozito bedelleri eve verilen zararı karşılamayabiliyor. Burada atılması gereken ilk adım kiracı ile anlaşma yoluyla zararın tanzimidir. Bu adıma kiracı olumsuz yanıt verirse o zaman devreye hukuki süreç girebilir. Sağlam bir kira sözleşmesi ile ev verilen zararların hukuki tespiti yapılırsa kiracıdan bu zararların maliyeti mahkeme aracılığı ile kuruşu kuruşuna tahsil edilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@