Kiracının Eve Verdiği Zararın Tespiti Nasıl Yapılır?

Kiracıların kiraladıkları evlere zarar verip evden çıkmaları ev sahiplerini sıkıntılı bir süreçte bırakmaktadır. Peki kiracıların eve verdiği zararın tespiti nasıl yapılır? 

Emlak Haberleri 22.10.2021 - 02:08 22.10.2021 - 02:12 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunların birisi de kiracıların kiraladıkları evlere zarar vermeleridir. Eve zarar veren kiracıları evi tahliye ettiklerinde ev sahipleri mağdur olabilmektedirler. Peki kiracıların eve verdikleri zararlar nasıl tespit edilmelidir? Ev sahipleri eve verilen zararları kiracılardan nasıl tanzim edebilirler? Mahkeme süreci yaşanırsa ev sahipleri haklılıklarını nasıl ispat edebilirler?

KİRACILARIN EVE ZARAR VERMESİ ANLAŞMAZLIKLARI 

Kiracıların eve zarar vermeleri durumunda ev sahipleri bu zararları kiracılardan talep edebilmekteler. Ancak bazı kiracılar bu zararların tanzimine yanaşmamaktadır. Kanunen bu konuda hem ev sahiplerine hem de kiracılara bazı haklar tanınabilmektedir. Ev sahipleri normal bir yıpranmadan dolayı kiracılarını sorumlu tutamazlar. Kiracılar, kiralama dönemindeki hor kullanmadan dolayı ev sahiplerinin zararlarını tanzim etmek zorundalar. 

KİRACILARIN EVE VERDİKLERİ ZARAR NASIL TESPİT EDİLİR?

Kiracıların eve verdikleri zararın tespit edilmesi konusunda kritik detaylar bulunuyor. Öncelikle ev sahipleri evlerini kiralarken kira sözleşmelerine evlerindeki demirbaşları eklemeleri gerekiyor. Böyle bir durumda kiracı evden çıkarken eve zarar vermişlerde ev sahipleri bu zararları kiracılardan talep edebilirler. Kiracılar bu zararları ödemeyi kabul etmezlerse mahkeme yolu ile ev sahipleri mağduriyetlerini karşılayabiliyorlar. 

KİRA SÖZLEŞMESİ İLE İSPAT EDİLEMEZSE EV SAHİPLERİ ZARAR TANZİMİ YAPTIRAMAZLAR MI?

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki eve zarar verme konusu her zaman kira sözleşmeleri ile ispat edilemiyor. Böyle bir durumda ise ev sahipleri için mahkeme yolu yine açık oluyor. Mahkeme yolunu klullanan ev sahipleri şikayetlerinin ardından bir zarar tespit işlemi yapılır. Ancak bu zarar tespit işleminde ev sahiplerinin elleri çok da fazla kuvvetli olmuyor. Bundan dolayı da ev sahipleri kira sözleşmelerini hazırlarken evdeki demirbaşları eksiksiz olarak belirtmeliler. Aksi durumda kiracıların olası zararlarının tanzimi konusunda haklarını gerektiği gibi tanzim edemeyebilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@