Kiracının Ödemediği Aidat Ev Sahibinden Alınır Mı, Kiracı Borcunu Kim Öder?

Kiracıların ödemediği aidat borçları ev sahipleri için büyük bir yük haline gelebiliyor. Peki, kiracının ödemediği aidat borcunu kim öder, ev sahibi sorumlu mu?

Kiracının Ödemediği Aidat Ev Sahibinden Alınır Mı, Kiracı Borcunu Kim Öder?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında sıklıkla yaşanan sorunlardan biri de ödenmeyen aidat borçları olarak öne çıkmaktadır. Pek çok ev sahibi sadece kiranın tahsilatı ile ilgilenmekte olup aidat borçlarını takip etmezken, biriken borçların tahsili için ev sahibinin kapısının çalınması ile tartışmalar yaşanabilmektedir.

Ev sahiplerinin büyük bir bölümü aidatın kiracının sorumlulu altında olduğunu düşündüğü için biriken borçları önemsemezken aslında aidat ödeme kiracıya ait olsa da ödenmeyen borçların sorumluluğu ise ev sahibine aittir.

KİRACI AİDATI ÖDEMEZSE EV SAHİBİ Mİ ÖDER?

Konu hakkında bir okurundan gelen soruyu yanıtlayan Takvim Gazetesi yazarı Feride İmal sorumluluğun ev sahibinde olduğunu belirterek aidat borcu olan kiracılar için ev sahiplerini uyardı. İmal yazısında 634 sayılı yasa gereğince aidat ödemekle sorumlu olan kişinin kat malikleri yani ev sahipleri olduğunu belirttı.

Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesinin sadece sözleşmeyi imzalayan kiracı ve kiralayanı bağlayan bir sözleşme olduğunu belirten İmal bu nedenle site yönetimi için bağlaycılığı olmadığını belirterek "Bu sebeple site yönetiminin öncelik olarak kiracıya müracaat etmek gibi bir zorunluluğu bulunmadığı gibi, kiracıya karşı hiçbir hukuki talepte bulunmasına da gerek yok. Site yönetimine kiracınızın ödemediği aidatlardan gecikme faizi ile beraber sorumlu olursunuz" diyerek hem biriken aidat borcunun hem de gecikmeden kaynaklanan faizin toplam tutarının site yönetimi tarafından ev sahibinden alınacağını söyledi.

SONRAKİ HABER