Kiracının Ödemediği Elektrik Faturasını Ev Sahibi Ödemek Zorunda Mı?

Kiracılar ile ev sahipleri arasında oldukça yaygın meselelerden olan fatura konusunun hukuki boyutu merak ediliyor. Kiracının ödemediği elektrik faturasından ev sahipleri mi sorumlu olur?

Emlak Haberleri 05.01.2022 - 02:30 05.01.2022 - 02:30 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında çok sayıda sorun yaşanabilmektedir. Bu sorunların çok büyük bir kısmı ise ekonomiktir. Kira sözleşmesi ile tesis edilen ve taraflara hakları ile yükümlülükleri bildirilen kiracılık ilişkisinde her meselenin bir hukuki çözümü bulunmaktadır. Ev sahipleri genellikle kiracılarının ödemedikleri faturalardan sorumlu olup olmayacaklarını merak ediyorlar. KJiracının ödemediği fatura ev sahibinden zorunlu olarak alınır mı? Ev sahiplerinin hakları nelerdir? 

KİRACININ ÖDEMEDİĞİ FATURALARDA EV SAHİBİNİN SORUMLULUĞU NEDİR?

Bu meselenin çözümünün ne olduğundan daha çok öncelikle sorunun tespitindeki detaylar büyük bir önem arz etmektedir. Ev sahipleri eğer kiralama işleminin en başında elektrik veya diğer hizmetlerin faturalarını kiracının üzerine almalarını sağlarlarsa herhangi bir problemle karşılaşmazlar. Abonelikler kiracının ismi üzerine olduğu için ödenmeyen faturadan da kiracı sorumlu olur. Böyle bir abonelikte ev sahibinin herhangi bir sorumluluğu olmaz. Hatta kiracının elektrik faturası borcu elektrik dağıtım şirketine abonelik sırasında ödediği depozito bedelinden de düşülebilir. Bu şekilde ev shaiplerinin bu fatura bedelini ödemeleri gibi bir zorunlulukları oluşmaz.

ELEKTRİK FATURASI EV SAHİBİNİN ÜZERİNEYSE NE OLUR?

Bir evin elektrik faturasının ev sahibinin üzerine olması ve kiracının bu faturayı üzerine almaması ev sahipleri için büyük bir sorun anlamına gelmektedir. Kötü niyetli kiracılar elektrik faturasını ödemez, faturalarda birikmiş bakiyeye neden olup kaçarsa bu borcun tamamı yasal faizi ile ev sahiplerinden tahsil edilir. Ev sahibi bu konuda herhangi bir hakka sahip olmazlar. Hukuken borcun tek muhatabı olan ev sahipleri kiracının birikmiş elektrik borcunu yasal faizi ile ödemek durumunda kalabilirler.

Ev sahipleri kiracılarından kalan borçlarla muhatap olmak istemiyorlarsa kendi üzerilerine olan aboneliklerden kiracılarına hizmet kullandırımı yapmamalıdırlar. Bu konuda kiracının eve girişinde ısrarcı olunması gerekmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@