Kiracıyı Evden Haksız Tahliye Eden Ev Sahiplerine Ne Ceza Verilir?

Ev sahipleri yüksek kazanç için mevcut kiracılarını evden çıkarmak istemektedirler. Peki kiracı evden haksız bir şekilde tahliye edilirse ev sahiplerine ne ceza verilir?

Emlak Haberleri 22.02.2022 - 20:08 22.02.2022 - 20:08 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de ev sahipleri ile kiracılar arasındaki ilişkiler belirli kurallar çerçevesinde yürütülmektedir. Ancak bazı ev sahipleri özellikle son dönemlerde daha yüksek kira geliri elde edebilmek amacıyla kiracılarını evden tahliye etmek istemekteler. Hatta bazen bu tahliye işlemi için farklı yollara başvurabiliyorlar. Haksız bir şekilde kiracının evden tahliyesini sağlayan ev sahiplerine herhangi bir ceza verilir mi? 

HAKSIZ TAHLİYE NASIL OLUR?

Kira sözleşmeleri ile kiracılar yükümlülüklerini yerine getirdikçe ev sahiplerinin herhangi bir şekilde tahliye kararı çıkartabilmeleri mümkün değildir. Ancak bunun tek bir istisnası bulunmaktadır. Ev sahibi eve ihtiyacı olduğunu belirterek kiracının evden tahliyesini sağlayabilir. Bu yasal bir haktır ama bu eve ihtiyaç meselesinin çerçeveleri bellidir. Kiracı evden çıktıktan sonra o evde ev sahibinin kendisi, anne veya babası, çocuğu oturmaya başlamalıdır. Bu yerine getirilmez ve ev sahibi evi bir başkasına kiraya verirse o zaman eski kiracı evden haksız bir şekilde tahliye edilmiş demektir. 

EV SAHİBİNE CEZA VERİLİR Mİ?

Haksız tahliye ile ev sahiplerine ceza verilip verilmemesi tamamen şikayete bağlıdır. Haksız bir şekilde evden tahliye edilen kiracı ev sahibi aleyhinde hukuki süreç başlatıp haksızlığı ispat etmesi halinde ev sahipleri cezalandırılmaktadır. Bu şekilde emsal olabilecek sayısız uygulama bulunmaktadır. Daha çok kira geliri elde etmek için bu yola başvuran ev sahipleri aksine ciddi zararlarla karşılaşabilmektedirler. 

KİRACININ HAKSIZ TAHLİYESİNİN CEZASI NEDİR?

Kiracının haksız tahliye edilmesi ve bunun şikayet konusu edilmesi ile ev sahipleri hakkında mahkemeler ceza hükmünde bulunurlar. Ev sahipleri kiracıya tazminat ödemeye mahkum edilir. Bu tazminat da genellikle 12 aylık kira bedeline karşılık gelmektedir. Kiracının son ödediği kira bedeli üzerinden hesaplama yapılır. Örneğin 1.500 TL kira ödeyen kiracı haksız tahliye edilirse ev sahipleri 18 Bin TL tazminat ödemek zorunda kalırlar. Buna bir de mahkeme masrafları eklenince zararın boyutu oldukça yükselir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@