Kiradaki Evin Hangi Masraflarını Kiracılar Öderler?

Ev sahipleri ile kiracılar zaman zaman bazı masrafların ödenmesi konusunda anlaşmazlığa düşebiliyorlar. Peki kiracılar kiraladıkları evlerde hangi masrafları ödemekle sorumludurlar? 

Emlak Haberleri 20.11.2021 - 19:34 20.11.2021 - 19:34 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki yasal ilişki kira sözleşmesinin imzalanmasıyla başlamaktadır. Bu şekilde hem kiracılar hem de ev sahipleri çeşitli yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar. Ancak yine de bazı masrafların karşılanması konusunda ev sahipleri ile kiracılar anlaşmazlığa düşebilmektedirler. Peki hangi masraflardan kiracılar sorumludur? Hangi masrafları ev sahibi karşılamak zorundadır? 

EV SAHİPLERİNİN ÖDEMEK ZORUNDA OLDUKLARI MASRAFLAR?

Ev sahipleri kiraya verdikleri evleri için bazı masrafları karşılamak zorundalar. Bu masraflar yasal olaran kiracılardan talep edilemez. Bir ev için işletme gideri sınıfına girmeyen tüm masraflardan ev sahipleri yükümlüdürler. Kapıcı tazminatı ödenmesi gerekiyorsa bu ödemeden ev sahipleri sorumludurlar. Asansör değiştirilecekse bu maliyeti kat maliki sıfatıyla ev sahipleri karşılarlar. 

Apartmanlarda veya sitelerde boya gibi giderler olursa bu giderleri de ev sahipleri ödemekle yükümlüdürler. Burada belirleyici olan demirbaşlar için yapılan ödemelere ev sahiplerinin katılma şartıdır. Ancak bu demirbaşların kullanımından doğan tüm giderlerden kiracılar sorumlu olurlar. 

KİRACILARIN ÖDEMELERİ GEREKEN MASRAFLAR?

İşletme giderlerinden mesul olan kiracılar bu ödemeleri yapmaktan kaçınamazlar. Apartmanlarda veya sitelerde kapıcı, güvenlik görevlisi maaşları ödenecekse bunlar kiracılar tarafından karşılanır. Asansör için harcanan elektrikten de kiracılar sorumludurlar. Apartmanlarda ortak alanlardaki temizlik giderleri de kiracılarca karşılanır. Bu şekilde tüm işletme giderlerinin ödemeleri kiracılar tarafından yapılması yasal zorunluluktur. 

ANLAŞMAZLIĞA NEDEN OLAN MASRAFLAR?

Kiradaki bir evde su baskını oluşursa zararın kim tarafından karşılanacağı anlaşmazlık konusu olabilmektedir. Bu durumda su baskınının ana nedeninin tespiti yapılmalıdır. Teknik personellerce yapılacak olan bu çalışma sonucunda su baskınının nedeni tesissattan kaynaklı olursa masrafşar ev sahipleri tarafından karşılanır. Ancak kiracının ihmalkarlığından veya hoyratça kullanımından kaynaklanan su baskındalarındaki tüm masraflar kiracılar tarafından ödenmektedir. 

KİMİN HANGİ MASRAFLARI ÖDEYECEKLERİ YASAL GÜVENCE ALTINDA

Kiradaki evde oluşabilecek hasarların nedenine göre masrafların kimin karşılayacağına karar verilir. Bu konuda tarafların bazı hakları olduğu gibi ne ev sahipleri ne de kiracılar birbirleri üzerinde baskı oluşturamazlar. Ev sahiplerinin ve kiracıların hangi masrafları karşılayacakları yasayla güvence altına alınmıştır. Herhangi bir nedenle oluşan anlaşmazlıklar için ise mahkeme yoluyla çözüm yolu bulunmaktadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@