Kiralamaktan Vazgeçilirse Emlakçı Komisyonu Ödenir Mi, Emlakçılar Hak İddia Edebilirler Mi?

Ev kiralamak için emlakçı aracılığı ile girişimle bulunanlarında evi kiralamaktan vazgeçmesi durumunda emlakçı komisyonu ödeyip edemeyecekleri merak ediliyor. 

Emlak Haberleri 01.11.2021 - 03:57 01.11.2021 - 03:57 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de kiralık ev sorunu hız kesmeden problem olmaya devam ediyor. Kira fiyatlarının yükselmesi, kiralık ev sayısının azalması gibi sorunlar yaşanırken emlakçı komisyonları da merak ediliyor. Bir evin alım satımında emlakçılar her iki taraftan da komisyon almaktalar. Ancak kiralama durumunda ise yalnızca kiracılardan komisyon alınmaktadır.

KİRALAMADAN VAZGEÇİLİRSE EMLAKÇIYA KOMİSYON ÖDENİR Mİ?

Emlakçılar herhangi bir faaliyette bulunurken bunu sözleşme haline getirip kendilerini güvence altına almaktadırlar. Emlakçı aracılığı ile bir vatandaş kiralık ev bulup görüşmeye başlar ve daha sonra da kiralama işleminden vazgeçerse emlakçı komisyonu ödenir mi? Burada kira sözleşmesinin yapılması sırasında emlakçı ile kiracı adayı arasında yapılan sözleşme belirleyici olmaktadır. 

SÖZLEŞMEDE TÜM DETAYLAR YAZILMALI

Kiralamaya aracılık eden emlakçı aracılık komisyonuna hak kazanabilmek için Danışmanlık hizmeti verdiği kiracı ile yazılı bir sözleşme imzalamış olmalıdırlar. Bu sözleşmede tarafların hakları açık bir şekilde yazılmalıdır. Hatta danışmanlık hizmeti ve caydam durumunda ödenmesi gereken tutar da bu sözleşmede yer alabilir. Ancak böyle bir sözleşme bulunmazsa emlakçı komisyonu konusunun yasal zemini oluşmamış kabul edilir.

SÖZLEŞME YOKSA EMLAKÇI KOMİSYONU TALEP EDİLEMEZ

Bir emlakçı komisyon alabilmek için alım, satım ve kiralamaya aracılık edip taraflarla sözleşme imzalamalıdırlar. Aksi bir durumda melakçının komisyon talebi yasal dayanaktan mahrumdur. Bu komisyonun verilip verilmemesi de evi kiralayan veya kira sözleşmesinden cayan vatandaşın inisiyatifine kalır. Emlakçılar bu durumda herhangi bir komisyon talebinde bulunamazlar. 

Bazı emlakçılar kiralama işlemi yapılmadan önce emlakçı komisyonunu peşin olarak istemektedirler. Bunun da yasal bir dayanağı yoktur. Verilmeyen hizmetin ödemesini peşin yapmak müşterinin inisiyatifindedir. Dolayısıyla emlakçılar da emlakçı komisyonunun peşin ödenmesi hakkında müşterilere herhangi bir şey dayatamazlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@