Kiralar Yükseldi, Ev Sahiplerinin Oğulları Gelmeye Başladı! Kiracılar Bu Yalana Kanmayın

Yükselen kiralık ev fiyatları nedeniyle ev sahipleri içinde kiracı olan evleri boşaltmaya başladı. En sık söylenen yalan ise oğlum ya da çocuğum gelecek yalanı oldu.

Emlak Haberleri 22.09.2021 - 09:40 22.09.2021 - 09:45 Gülcan Özer

Tüm dünyayı etkisi altına alan barınma krizi yaşanan yoğun mülteci göçü nedeniyle Türkiye'yi daha fazla etkiledi. Özellikle de üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş yapılması ile beraber kriz daha da derinleşirken kiralık ev fiyatları çoğu semtte ve ilde asgari ücreti dahi geride bıraktı. 

Yükselen kiralar ev sahiplerinin de iştahını kabartırken bazı uyanık ev sahiplerinin içerisinde düşük fiyatla kiracı bulunan evlerini boşaltmak için akıl almaz yöntemlere başvurdukları ortaya çıktı. Bu süreçte kiracıyı çıkarmak için ev sahiplerinin en fazla başvuruda bulundukları yöntemin "oğlum gelecek, çocuğum oturacak" yalanı olduğu ortaya çıktı. 

EV SAHİBİ DAHA YÜKSEK KİRA ALMAK İÇİN KİRACISINI ÇIKARTAMAZ!

Yükselen kiralık ev fiyatları sonrasında ev sahipleri de daha fazla para kazanmanın peşine düşünce mahkemelerdeki dava sayısında rekor artış yaşandı. En çok ev sahiplerinin içerisinde oturan kiracıyı çıkarmak için yapmış olduğu haksız tahliyeler nedeniyle dava açıldı. Pek çok ev sahibi bu süreçte oğlum geldi, gelecek yalanına başvuruda bulunurken bu gibi bir durumda ev sahibinin evi 3 sene bir başkasına kiraya veremeyeceği uyarısı geldi! 

Konu hakkında açıklama yapan Remax Mia Bebek Gayrimenkul Brokerı Songül Toprak Özsan kiralık ev arayan kişilerin ev sahiplerine giderek 2 katı kira ödemeye razı olduklarını belirterek ev tutmaya çalıştığını söyledi. Gelen bu yüksek kira talebi ile ev sahiplerinin de hataya düştüğünü belirten Özsan bu nedenle ev sahiplerinin kiracılarına çocuğum gelecek yalanını söyleyerek evi boşaltmaya çalıştığını ancak bunun yasal olmadığını hatırlattı. 

oğlum gelecek yalanı

Özsan "Ancak ev sahibinin çoğu gelmiyor ve başka bir kiracı geliyor. Bu sefer dava açıyor ev sahibine. Bu tür davalar çok fazla var artık. Ya da evi su basıyor. Zararı da mah sahibi mahkemeye taşıyor. Her hafta böyle bir olayımız var" diyerek davaların arttığına dikkat çekti. 

OĞLUM / KIZIM GELECEK DİYEN 3 SENE KİRAYA VEREMEZ! 

Kanunların kiracıyı koruduğuna dikkat çeken Gayrimenkul Uzmanları oğlum yada kızım gelecek diyerek kiracıyı tahliye eden ev sahibinin evini 3 sene boyunca kiraya veremeyeceği uyarısında bulundu. Bu tip durumlarda ev sahibi 1 senelik kira bedelini ve taşınma giderini tazminat olarak kiracısına ödemek zorunda kalıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@