Kiralara Müdahale, Kiralık Ev Fiyatlarına Üst Sınır Yasal Olarak Mümkün Mü?

Hükümet yükselen ev kiralarına karşı alınabilecek önlemleri belirlemek adına yeni adımlar atmaya devam ederken, dün 3 bakanlık bünyesinde ortak toplantı ile çözüme yönelik adımlar incelenmişti.

Emlak Haberleri 25.05.2022 - 11:05 25.05.2022 - 11:07 Gülcan Özer

Kamuoyunda bir süredir konut fiyatlarında yaşanan yükseliş ve ev kiraları büyük tepki çekmeye devam ederken kiralık ev fiyatlarına devlet müdahalesi tartışılmaya başlanmıştı. Hollanda'da uygulamaya alınan kiralık ev fiyatlarına üst sınır uygulaması Hollanda Modeli olarak gündeme taşınırken bu yöntemin Türkiye'de de hayata geçirilmesi talep edilmişti.

Emlakçılar konut fiyatlarında yaşanan yükseliş ve ev kiralarına fahiş zamların önlenebilmesi için Mahalleler bazında kiralık ev fiyatı belirlenmesi seçeneğini sunarken konu AK Parti Genel Merkezi bünyesinde, Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş başkanlığında oluşturulan seçim stratejisi ekibi tarafından da tartışıldı. Kiralık ev fiyatlarında üst sınır getirilmesi masaya yatırıldı. 

KİRALIK EV FİYATLARINA HOLLANDA MODELİ NEDİR, KİRAYA ÜST SINIR GETİRİLEBİLİR Mİ?

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş başkanlığında oluşturulan seçim stratejisi ekibinin bugün yapılacak yeni toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile bir araya geleceği açıklandı. Yapılacak olan toplantının en önemli gündem maddelerinden birinin de kiralık ev fiyatları olduğu belirtilirken seçim ekibinin önceliğin enflasyonla mücadeleye verilmesi gerektiğini savunduğu belirtiliyor. 

Serbest piyasa ekonomisi mantığına aykırı olan kiralara müdahale ve bazı ürünlerin sabit fiyatlarla satılması önerileri girdi fiyatlarının sürekli yükseldiği bir ortamda kiralık ev fiyatlarına sınır konulmasının yanlış olacağı savunuldu. Toplantıda çıkan ortak karar “Eğer inşaat girdi fiyatlarına müdahale etmiyorsanız, ev fiyatlarına da edemezsiniz. Kamu olarak yapılacak tek şey, kamu alanındaki fiyatları belirlemek, en fazla TOKİ’nin yapacağı evlerin uygun fiyatla satılması şeklinde bir adım olabilir” şeklinde açıklanırken Nureddin Nebati ile yapılacak ortak toplantı sonrası izlenecek yol haritası kesinleşmiş olacak. 

 Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@