Kiralara Rekor Zam Geldi! 2022 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Zammı Belli Oldu Mu, Ne kadar Olacak?

2021 senesi emlak sektörü için zorlu geçerken konut fiyatları ve kiralık ev fiyatlarında rekor artış yaşandı. Ev kiralarının rekor seviyelere ulaşması ile 2022 kensel dönüşüm rakamları bekleniyor.

Kiralara Rekor Zam Geldi! 2022 Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Zammı Belli Oldu Mu, Ne kadar Olacak?

İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere hem satılık hem de kiralık ev fiyatları ne yazık ki rekor seviyelerde zamlanmıştı. Pandemi döneminde tedarik zincirinin kırılması, konut üretiminin azalması, Türkiye'nin yoğun göç alması, kentsel dönüşüm projelerine hız verilmesi ve üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş yapılması gibi pek çok etken yoğun bir zam dalgası oluşmasına neden olmuştu.

Süreçte hem evini kentsel dönüşüme vererek kiraya çıkanlar hem de evini kiraya vermek isteyen kişiler Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen kentsel dönüşüm kira yardımı rakamlarına yapılacak olan zammı beklemeye başlamıştı. Hatırlanacağı üzere bakanlık 2020 senesinde kentsel dönüşüm kira yardımı rakamlarına zam yapmamış, 2021 listesi için de aynı rakamları tarihi güncelleyerek uygulamaya devam etmişti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 2022 KİRA YARDIMI ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK, BELLİ OLUR?

Türkiye'de İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde yüksek deprem riski bulunurken depreme hazırlık yapılmasını sağlamak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm projelerini hızlandırma kararı almıştı. Bakanlık evini kentsel dönüşüme vermek isteyen kişileri teşvik etmek amacı ile kentsel dönüşüm kira yardımı desteği ödemeye başlamıştı.

kira yardımı listesi 2021 bakanlık

Evi kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan ev sahipleri ile kiracılara Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 18 ay boyunca düzenli olarak kentsel dönüşüm kira yardımı yapılırken söz konusu rakamlar illere göre belirleniyor. 6 gruba ayrılan iller arasında en düşük kentsel dönüşüm yardımı 715 TL ve en yüksek kentsel dönüşüm yardımı 1.150 TL olarak ödeniyordu.

2022 KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI RAKAMLARINA KAÇ TL ZAM GELİR, YENİDEN DEĞERLEME ORANI YÜZDE KAÇ?

Kentsel dönüşüm kira yardımı rakamları normalde her sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından o sene için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yeniden değerleme oranı üzerinden zamlanıyordu. Son 2 senedir zam yapılmayan rakamların bu sene güncellenmesi beklenirken kiralara yüksek zamlar gelmesi nedeni ile yapılacak olan zamlar beklenmeye başlandı. Söz konusu oranların en geç 2022 senesinin birinci çeyrek dönemi içerisinde ilan edilmesi beklenirken Mart ayına kadar açıklanacak rakamları yeniden değerleme oranı üzerinden arttırılırke yüzde 36 oranında zamlanacak.

SONRAKİ HABER