Kiralık Daire Fiyatları Düşecek Mi? Kış Öncesi Emlak Sektöründe Konut Stok Durumu

Kiralık ev fiyatları yaz sonunda çok yükselmiş tam açılma kararları kapsamında başlayan okul dönemi fiyatların çok yükselmesine neden olmuştu. Peki kış döneminde neler olacak?

Emlak Haberleri 10.11.2021 - 14:21 10.11.2021 - 14:21 Mustafa KARAGÖZ

Emlak sektöründe yaşanan hareketlenme kış dönemi öncesi azaldı. Peki hareketliliğin azalması kiralık konut fiyatlarına nasıl yansıdı? Fiyatlarda indirim oluştu mu?

KİRALIK KONUTLARDA FİYATLAR İNDİ Mİ?

Kiralık konut arayanlar için yaz sonu sonbahar dönemi başı kabus gibi geçmişti. Okulların üniversitelerin tam açılma kararları ile yaşanan hareketlilik nedeniyle kiralık konut talebi patlamıştı. 

Öyle ki oluşan talepler karşılanamaz olmuş ek seçenekler devreye girmişti. Bu dönemde kiralık konut fiyatları çok kısa sürede bazı il ve ilçelerde yüzde 100 artmıştı. Kiralık konut fiyatlarında yaşanan bu artışlar daha sonra konut stoğu çok azalan ilçelerde daha üst sınırlara çıkmıştı. Emlakçılar o dönem yaptıkları açıklamalarında 2 ay önce 1.000 TL'ye kiralayamadıkları evlerin 1900 TL, 2000 TL ve 2.100 TL gibi fiyatlarla çok hızlı bir şekilde kiraladıklarını açıklamışlardı. 

Kiralık konut fiyatlarında yaşanan artışlar basında sık yer bulmuş ve siyasi gündemde de çok tartışılmıştı. 

Sürecin devamında ise hareketlenme azaldı. Taleplerde düşmüş olsa da halen önemli bir talep mevcut. Kiralık konutlara olan ilgiler ise fiyatların halen yüksek bantta kalmasına neden oluyor. 

Fiyatlarda Gözle Görülür Bir İndirim Olmadı

Sektör içinden gelen son açıklamalarda eylül ekim döneminde sıçrayan kiralık konut fiyatlarının bir miktar gerilemiş olsa da halen yüksek seviyede olduğunu söylüyorlar. Ev sahiplerinin fiyat indirmek istememeleri fiyatların artmasında ki en önemli neden olurken ev sahipleri de piyasada oluşan fiyatları örnek gösteriyorlar. 

Ancak uzmanlar fiyatların kış döneminde bir miktar daha geri çekilebileceğini değerlendiriyorlar. Dönem ortası olması, kış döneminde hareket ve talebin azalacak olmasının fiyatlara yansıyacağı tahmin ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@