Kiralık Daire Fiyatları Neden Yükseliyor, Yükseliş Devam Edecek Mi?

Özellikle de Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde kiralık daire bulmak zorlaşırken kiralık daire fiyatlarına da rekor oranlarda zam geldi. İstanbul'un bazı ilçelerinde kiralık dairelerin fiyatları 3 kat zamlanırken yaşanan yükselişin nedenleri de merak konusu oldu. Peki, kiralık ev fiyatları neden yükseliyor, yükselmeye devam eder mi?

EMLAK HABERLERİ 25.06.2021 - 09:37 25.06.2021 - 09:37

Türkiye'de konut fiyatları büyük bir hızla artmaya devam ederken yaşanan yükseliş kiralık ev fiyatlarına da yansıdı. Pek çok bölgede kiralık ev bulmak adeta imkansız hale gelirken kiralık ev fiyatları da cep yakmaya başladı. Yaşanan şok yükseliş sonrası kiralık ev arayan kişiler büyük mağduriyet yaşarken kiralık evlerin fiyatlarının neden arttığı araştırılmaya başlandı. 

YENİ KONUT ÜRETİMİ AZALDI, KİRALIK EV KITLIĞI BAŞLADI! 

Türkiye'de hatırlanacağı üzere 2018 yılında büyük bir kur şoku yaşanmış, oluşan ekonomik krizde kredi faiz oranları da rekor seviyelere ulaşmıştı. Ekonomide yaşanan buyük çalkantı konut sektörünü de olumsuz etkilemiş, pek çok toplu konut markası yeni projelerini rafa kaldırmış ve satamayacağı endişesi ile yeni konut üretimini durdurmuştu. 

Türkiye'nin yıllık konut ihtiyacı yıllık 700-800 bin adet olarak belirlenirken Türkiye'de kur şoku sonrası 2019 ve 2020 yıllarında alınan inşaat izni ve yapı ruhsatı rakamları incelendiğinde bu rakamın sadece yarısı kadar konut üretimi yapıldğı görülüyor. Yani konut üretiminde keskin bir düşüş yaşandığı görülüyor. 

EVLERİN FİYATLARI YÜKSELDİ, YATIRIM AMAÇLI KONUT ALANLAR AZALDI, EV ALAMAYAN VATANDAŞ KİRAYA YÖNELDİ

Konut fiyatlarında yaşanan aşırı değerlenme ve 2021 yılında yeniden konut kredisi faiz oranlarında yaşanan hızlı yükseliş sonrası yatırım amaçlı konut alan kişilerin sayısında büyük azalma oldu. Yatırım amaçlı olarak konut alan ve bu konutları kiraya veren kişilerin sayılarının azalması ile kiralık daire bulmak zorlaştı. 

Yine yükse fiyatlar nedeni ile ev sahibi olamayan kişiler de kiraya yönelince kiralık evlere olan talep arttı. Yine kentsel dönüşüm projeleri de kiralık ev fiyatlarını arttıran bir diğer önemli faktör oldu. Kendi evi yıkılan kişiler hızla kiralık evlere yönelince bu da bir anda talebin artmasını ve sınırlı sayıda olan boş kiralık evlerin hızla dolmasına neden oldu. 

ASIL ZAM ÜNİVERSİTELER AÇILINCA GELECEK! KONUT FİYATLARI VE KİRALIK EV FİYATLARI NE OLUR?

Emlak uzmanları 2 senelik uzaktan eğitim döneminde üniversite öğrencilerinin evlerini boşalttığını, bu sene okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi durumunda öğrencilerin geri dönüşü ile beraber kiralık evlere olan talepte rekor artışla üniversite olan şehirlerde büyük krize neden olabileceğini belirterek uyarıda bulundular. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@