Kiralık daire ilanlarında gözde müşteriler yabancılar! Duyurulara Türkler Aramasın yazıyorlar

Konut satışı verilerde yabancılara satılan dairelerin her geçen gün arttığı açıklanırken kiralık konut ilanlarında da yabancıların etkisi artıyor. İlanlara artık Türkler aramasın yazıyorlar.

Emlak Haberleri 14.04.2022 - 13:56 14.04.2022 - 13:56 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Konut satışlarına ilişkin açıklanan verilerde yabancıların etkileri görülmeye başlandı. Özellikle büyük kentlerde yabancıların konutlara ilgisinin artması maliyet artışları ile birleşerek konut fiyatlarının çok yükselmesine neden oldu. 

Sektörden gelen verilere göre konut fiyatları yüzde 100'leri aşan oranlarda zamlanırken bu fiyat artışları kiralık dairelerde de hissediliyor. Öyle ki İstanbul'un bazı kentlerinde kiralık daire fiyatların 7.000 TL sınırına dayanmış durumda. 

KİRALIK DAİRE İLANLARINDA TÜRKLER ARAMASIN ŞARTI

Kiralık dairelerde fiyatların çok artmasının ardından ise ev sahiplerinin tercihleri de değişiyor. Kalabalık ve konut ihtiyacının fazla olduğu ilçelerde ev sahipleri evlerini yabancılara kiralamak istiyorlar. İnternet üzerinden yayımlanan ilanlarda ise evlerin sadece yabancılara kiralanacağı, Türklerin aramaması gerektiği ifadeleri yer alıyor. Birçok emlak sitesinde Türkiye'deki evler özellikle Arap müşteriler için Arapça yayımlanıyor. 

İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nizameddin Aşa konut sektöründe yaşanan bu soruna dair değerlendirmelerde bulundu. Aşa yapmış olduğu açıklamasında ev sahipleri yada emlakçıların nasıl bir yöntem izlediklerine bilgi verdi. “Genelde daha proje halinde olan ve piyasaya sokulmayan işlerle anlaşıyorlar. Bu şekilde istedikleri gibi yüksek fiyattan satış yapabiliyorlar”

Kiralık konut sektöründe başlayan yabancı hayranlığına dair bir açıklamada Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan'dan geldi. Akdoğan denetim çalışmalarının altını çizdiği konuşmasında “Denetimsiz durumda olan bu işletmeler ayrıca yabancılara satış başta olmak üzere birçok iş ve işlemde mağduriyetlere yol açıyor. Hatta verdikleri yüksek ilanlar ile piyasayı bozuyor, fiyatların yukarı yönlü gidişine sebep oluyorlar" dedi. 

BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA

Çevre Bakanı Murat Kurum ise yabancılara ev konut satılmasına ilişkin açıklamada bulundu. Yabancıların konut alımlarının fiyatları çok etkilemediğini söyleyen Bakan Kurum yabancılara satılan konutların oranının yüzde 3 bandında olduğunu aktardı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@