Kiralık Ev Bulmak Artık Zor! Konut Fiyatları Neden Artıyor? Uzmanlar Açıkladı

Satılık ve kiralık konut fiyatlarındaki artış nedeniyle özellikle kiralık daire bulmak zorlaştı. Peki, konut fiyatları neden artıyor? Uzmanlar nedenlerini açıkladı.

Emlak Haberleri 08.04.2022 - 08:51 08.04.2022 - 08:51 Büşra Uluşen

Konut fiyatlarındaki artış nedeniyle son zamanlarda özellikle büyükşehirlerde kiralık daire bulmak oldukça güç bir duruma geldi. Her ay yükselen enflasyon konut fiyatlarına doğrudan etki ederken Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde vatandaşlar yüksek kiralardan şikayetçi.

KONUT FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

Konut fiyatlarındaki artışın nedenlerini değerlendiren emlak uzmanları artıştaki başlıca nedenin arz-talep dengesizliğinden kaynaklandığını ifade ediyor. 

2021 yılının son çeyreğinde konut satın almak isteyen vatandaşların sayısı yüzde 70 civarlarına çıkmıştı. 2020 yılında ise pandemi nedeniyle konut kredisi kampanyası düzenlenmiş ve bununla emlak piyasasında önemli bir hareketlilik yaşanmıştı. Ancak yaşanan bu hareketlilik şu an yönünü değiştirerek kiralık konutlara döndü.

İnşaat maliyetlerinin artması nedeniyle sınırlı bir arza sahip olunduğunda da hem satılık hem de kiralık konut fiyatları arttı. İstanbul'da ocak ayından şubat ayına yüzde 21'lik bir artış olurken, Ankara'da yüzde 15, İzmir'de yüzde 13 ve Bursa'da ise yüzde 18'lik bir artış meydana geldi. 

Satılık daire fiyatlarındaki değişim ile kiralık daire fiyatlarındaki yükseliş birbirine oldukça yaklaşmış bir durumda. Bu sebeple konut satın alma süreleri yüzde 72'lerden yüzde 61'lere kadar geriledi. 

EV TERCİHLERİ DEĞİŞTİ, STANDARTLAR DÜŞTÜ

Önceki yıllarda ev kiralarken merkeze yakınlık, ulaşım, depreme dayanıklılık, binanın yeni olması, konfor sunması gibi hususlar göz önünde bulunduruluyordu. Ancak gelinen son durum ile birlikte artık yalnızca konutların fiyatına bakılıyor ve uygun fiyatlı bir ev bulunduğunda bu hususlar göz ardı edilerek ev kiralanıyor. 

Ankara, İstanbul ve İzmir'e bakıldığında ikinci el satılabilir konut portföyü 80 bin olmuş durumda. Konut arzında yaşanan problemlerin fiyatlardaki yükselişe neden olmasıyla İstanbul'un Şişli, Beşiktaş ve Kadıköy ilçelerinde kiralık daire bulmak zorlaştı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@