Kiralık Ev Fiyatları İçin Yeni Oyun Patladı: Eve Eşya, Kiraya Ekstra Bin TL Zam!

Son dönemde yaşanan konut arzı krizi hem satılık ev hem de kiralık ev fiyatlarında rekor artışa neden olmuştu. Ev sahipleri yeni zam formülü buldu!

Emlak Haberleri 10.10.2021 - 08:55 10.10.2021 - 08:58 Gülcan Özer

Konut fiyatlarında yaşanan rekor artış kiralık ev krizi ile birleşince ev kiraları cep yakmaya başlamıştı. Son dönemde Türkiye'nin Suriye ve Afganistan başta olmak üzere Ortadoğu ve Arap ülkelerinden yoğun mülteci göçü alması, üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş, kentsel dönüşüm projeleri ve konut üretiminin azalması ile barınma krizi yaşanmaya başlanmıştı. 

Konuta talebin rekor oranda arttığı bir dönemde konut üretiminin azalması ile adeta kiralık evler karaborsaya düşmüş, yükselen fiyatları vermeye razı olanlar dahi ev bulamaz hale gelmişti. Süreçte ev sahipleri düşük fiyattan oturan eski kiracılarını çıkarmaya başlarken kiralık evde yeni fiyat oyunu patladı!

EVE EŞYA KİRAYA ZAM! 

Ev sahipleri yükselen kiralardan yararlanmak adına akla gelen her yöntemi denemeye devam ederken bunlardan biride eşyalı kiralık ev ilanları olarak öne çıktı. Konu hakkında açıklama yapan Hakan Erilkun Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Hakan Erilkun Türkiye'de kiralık ev fiyatlarının son 5 senede yüzde 157 oranıda artış gösterdiğini belirterek OECD ülkeleri arasında Türkiye'nin kiraya zam şampiyonu ülke konumuna geldiğini söyledi. 

Erilkun ev sahiplerinin talebin arttığı bölgelerde zam için yeni formüller bulduklarını belirterek "Bahçeşehir'de 1+1 kiralık bir dairenin fiyatı 3.000 TL'den başlıyor. Bu bölgeler yeni iş merkezleri ve üniversite kampüsleri gibi noktalara yakınlıktan ötürü büyük talep gördüğü için mal sahipleri kiralık dairelerini eşyalı hale getirerek kira bedellerine en az 1.000 TL daha ilave etmeyi tercih ediyorlar" dedi. 

kiralık ev fiyatları 4 bin tl

KADIKÖY KİRALIK EV FİYATLARI: EN UCUZ EV KİRASI 4 BİN TL! 

Remax Sonuç Bağdat Caddesi Gayrimenkul Danışmanı Mustafa Kemal Işık kiralık ev fiyatlarında bir indirim beklemediklerini belirterek 2020 senesinin Ağustos ayında 2+1 100 M2 kiralık evin ortalama kira bedelinin 2 bin 100 TL civarında olduğunu 2021 senesinin aynı ayında ise bu rakamın 3 bin 100 TL'ye çıktığını söyledi. 

Erilkun ise İstanbul'da kiralık ev fiyatları için yüzde 51'e ulaştığını belirterek Kadıköy ve Beşiktaş gibi merkezi konumdaki evlerin fiyatlarının 4 bin liradan başladığını belirterek Ankara'da aynı emsaa sahip dairelerin kiralarının 2 bin 100 TL olduğunu dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@