Kiralık Ev Fiyatları Kirada Oturan Vatandaşı Vurdu! Ev Sahipleri Tahliyeye Başladı

Kiralık evler cep yakmaya devam ederken vatandaş kiralık ev fiyatları düşer mi sorusuna yanıt arıyor. Kiralık ev fiyatları ne olur, ne zaman düşer, düşecek mi?

Emlak Haberleri 20.10.2021 - 07:46 20.10.2021 - 08:03 Gülcan Özer

Kiralık ev fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken yaşanan artış kiralık ev arayan vatandaş kadar kirada oturan vatandaşı da vurdu. Pek çok kiracı kirasını düzenli olarak gününde ödemesine rağmen ev sahibi tarafından evden çıkartılmaya başlarken yeni ev bulmak isteyen vatandaşlar da mağdur oldu. 

Ev sahipleri düşük kira ile oturan eski kiracılarını çıkarmaya başlarken boşalan kiralık evler saatler içerisinde çok daha yüksek fiyatlarla doluyor. Kira sözleşmesi dolmak üzere olan kiracılar ya evlerini boşaltmak zorunda kalıyor ya da ev sahibi ile kira sözleşmesini yasal kira artış oranı yerine yeni yüksek kiralar ile yenilemek zorunda kalıyor. 

KİRALIK EV FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Pandemi döneminde kamu bankaları tarafından verilen 1 sene ertelemeli konut kredisi kampanyası nedeni ile konuta olan talebin bir anda katlanarak artması ile konut fiyatları büyük bir hızla yükselişe geçmişti. Konut fiyatlarında yaşanan artış kiralara da zam olarak yansıdı. 

Türkiye'nin uzun süredir Suriye ve Afganistan başta olmak üzere yoğun mülteci akınına uğraması, Arap ülkeleri ve Orta Doğu ülkelerinin vatandaşlarını Türkiye'de 250 bin dolara vatandaşlık almak için yoğun konut alımına başlaması ile boş kiralık evlerin azalması da fiyat artışlarında etkili oldu. İnşaat maliyetlerinden yaşanan artış nedeni ile müteahhitlerin yeni konut üretimlerinde hız kesmesi artan talebi karşılayamayan bir konut arzı yaşanmasına neden olurken bu da konut fiyatlarını ve kiralık ev fiyatlarını yükseltti. 

kiralık evler neden pahalandı

Bu dönemde üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş ve pandemi nedeni ile ertelenen düğünlerin başlaması da kiralık evlere olan talebi katlarken boş kiralık evlerde fahiş zamlar yaşanmaya başlandı.

KİRALIK EV FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER?

Üniversite öğrencilerin yoğun talepleri nedeni ile boş kiralık ev yoka düşerken ekonomistler konut arzının artmadığı sürece kiralık ev fiyatlarının ucuzlamayacağını belirtiyorlar. Müteahhitler demir ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok inşaat malzemesinde yaşanan yüzde 200'lere varan zammın konut fiyatlarına yansıtılamadığını belirterek üretimlerine ara vermişlerdi.

Eylül ayında inşaat şantiyelerinde 15 günlük iş bırakma eylemi yapılırken konut fiyatlarını düşürmek için ilk evini alana sıfır tapu harcı, KDV indirimi ve düşük faizli konut kredisi desteği gibi eylem planları da  masada bulunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@