Kiralık Evde Kombi Bozulursa Masrafları Kim Karşılar, Ev Sahibi Mi Yoksa Kiracı Mı?

Kiralık evlerde bulunan kombinin arızalanması durumunda masrafları ev sahibi mi yoksa kiracı mı öder? Kombi bozulursa kiradan düşülür mü? 

Emlak Haberleri 16.11.2021 - 03:18 16.11.2021 - 03:18 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yapılan kira sözleşmeleri ile başlayan kiracılıkta bazı anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir. Taraflar maliyet gerektiren konularda birbirlerini sorumlu olarak gösterebiliyorlar. Bu da derin bir anlaşmazlık yaratıyor ve hatta bu anlaşmazlık mahkemeye kadar taşınabiliyor. Peki kiralık bir evde kombi bozulursa kim sorumlu olur? 

KOMBİ BOZULURSA MASRAFI KİM KARŞILAR?

Kira sözleşmeleri ile hem ev sahipleri hem de kiracılar belirli sorumlulukları üstlenirler. Öncelikle ev sahipleri evleri teslim ettikleri gibi kiracılardan teslim alma hakkına sahiptirler. Kiracılar ise hayatın olağan akışına uygun bir şekilde normal yıpranmalardan sorumlu tutulamıyorlar. Bir evin demirbaşlarından olan kombi bozulursa bundan kim sorumlu olur? 

Kiralık bir evde kombi demirbaş olarak değerlendirilmektedir. Kiracılar kombiyi teslim aldıkları gibi muhafaza etmekle sorumludurlar. Kullanımdan kaynaklanan masrafları da kiracılar karşılamak zorundadırlar. Eğer bir kombi bakımı yapılmadığı için bozulursa bunun tüm maliyeti kiracılara aittir. Ancak bir kombi kiracının bakım yaptırmasına, kullanımına özen göstermesine rağmen çalışamaz duruma gelirse burada kiracılar sorumlu tutulamazlar. Bu şekilde bozulan bir kombinin tüm masraflarını ev sahipleri karşılamak zorundadırlar. Kiracılardan bu masraflar için herhangi bir şekilde ödeme alınamaz.

KİRALIK EVDE KOMBİ BOZULURSA NE YAPILMALI?

Kiralık bir evde kombinin bozulması ile yapılacak olan ilk iş kiracının ev sahibi ile iletişime geçmesidir. Kusurun kimden kaynaklandığının tespiti için bir teknik destek alınır. Eve çağırılan teknik servis yaptığı inceleme ile kombi arızasının nedenini hem ev sahibine hem de kiracıya bildirir. Kombi ekonomik ömrünü tamamlamışsa masraf tamamen ev sahibinin olur. Kiracı bu durumda kombi masraflarını karşılayıp kiradan düşebileceği gibi ev sahibinden de kombi masraflarını karşılamasını isteyebilirler. Tam tersi durumda ise ev sahibi kiracı kusurundan dolayı bozulan kombinin masrafını kiracıdan talep edebilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@