Kiralık Evlerde Demirbaş Klimaların Masraflarını Ev Sahipleri Mi Yoksa Kiracılar Mı Öderler?

Kiralık evlerdeki demirbaşlardan klimanın arızalanması durumunda masrafları kiracı mı yoksa ev sahipleri mi karşılar? Klima masraflarını kim öder?

Emlak Haberleri 30.11.2021 - 03:00 30.11.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında bazı masrafların kim tarafından ödenmesine dair büyük anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Gerek ev sahipleri olsun gerekse de kiracılar olsun genellikle masrafların karşı tarafça ödenmesini talep ediyorlar. Ancak hangi masrafı kimin ödemesi gerektiği yasal olarak belirlenmiştir. Kiracıların ve ev sahiplerinin ödemek zorunda olduğu masraflerın çerçevesi net şekilde çizilmiştir.

KLİMA MASRAFLARINI KİM ÖDER?

Kiracılara kiralanan evlerde nadiren de olsa klimalar olabilmektedir. Bu klimalar da kira sözleşmelerinde demirbaş olarak belirtilmektedir. Demirbaşların masraflarının ne şekilde karşılanması gerektiğinin tüm çerçevesi de yasalarla belirlenmiştir. Kira sözleşmesini imzalayan taraflar da bu yasalar doğrultusunda yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar.

Kiralık evlerde demirbaş olan klimaların masraflarının kim tarafından ödenmesi gerektiği hakkıunda net karar verilebilmesi için masrafın hangi sebepten kaynaklandığı ortaya konulmalıdır. Bu masraf nedenine göre de ortaya çıkan maliyetleri hangi tarafından ödeyeceğine karar verilir. Genel bir masraf dağılımı bulunmamaktadır. Önemli olan masrafa konu olan arızanın kaynağıdır.

KİRACILAR KLİMALARIN HANGİ MASRAFLARINDAN SORUMLUDURLAR?

Bir klimanın masrafının kiracıya yüklenebilmesi için öncelikle bu masrafın kullanım hatasından kaynaklanmış olması gerekir. Kullanım hatası kaynaklı tüm masraflardan kiracılar sorumludurlar.  Ayrıca kiracılar klimaların basit onarım giderlerini ve periydik bakımlarının da maliyetlerini karşılamak zorundadırlar. Ev sahiplerinin bu masraflara katılmak gibi bir yükümlülükleri yoktur.

EV SAHİPLERİ KLİMALAR İÇİN HANGİ MASRAFLARI ÖDERLER?

Ev sahipleri evin içerisinde bulunan klima tesisatı veya klima sisteminden kaynaklanan masrafları ödemekle sorumludurlar. Tesisata ilişkin maliyetler kiracılardan istenemez. bunlardan tamamen ev sahipleri sorumludurlar. Bu şekilde meydana gelen arızalar için ev sahipleri yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadırlar. 

Öte yandan klimalar ile alakalı bir başka masraf yükümlülüğü vardır. Bazı evlerde klima sistemleri tüm yapıda ortak olabilir. Ev sahibinin sahibi olduğu evin dışında bulunan alanda klima arızası sözkonusu olursa bu maliyetleri de apartman yönetimleri karşılarlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@